| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zasady zwrotu VAT trzeba zmienić

Zasady zwrotu VAT trzeba zmienić

Należy zmienić zasady otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni - uważają eksperci.

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera wiele przepisów, które są uciążliwe dla podatników, niekorzystne z finansowego punktu widzenia lub niezgodne z prawem wspólnotowym – uważa Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe. Jak podkreśla, przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan powołano Radę Podatkową zrzeszającą kilkudziesięciu przedstawicieli przedsiębiorców oraz doradców podatkowych. Opracowali oni kompleksowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, który ma na celu wyeliminowanie złych przepisów.

Jednym z najważniejszych zagadnień, które reguluje projekt nowelizacji, jest odliczanie podatku naliczonego. Z jednej strony postulowane jest wyeliminowanie części zakazów dotyczących odliczania podatku naliczonego (wydatki niestanowiące kosztu uzyskania przychodu, import usług z rajów podatkowych, wydatki poniesione przed rejestracją dla celów podatku VAT czy usługi noclegowe). Z drugiej strony projekt zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia w terminie 5 lat od nabycia prawa do odliczenia podatku, bez konieczności korygowania deklaracji dotyczącej rozliczenia za okres otrzymania lub okres następny.

Kolejną kwestią uwzględnioną w projekcie nowelizacji jest zmiana zasad otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Postulowane jest określenie, że podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni, zliberalizowane byłyby też zasady otrzymywania „przyśpieszonego zwrotu” (w terminie 25 dni).

Ważnym postulatem jest również wprowadzenie możliwości korygowania „na bieżąco” – tzn. w rozliczeniu za okres otrzymania dokumentów – stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy to dostawca przed złożeniem deklaracji za dany okres nie otrzymał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim.

Proponowane jest również m.in. wprowadzenie możliwości rozliczania podatku importowego w deklaracji VAT, wprowadzenie uproszczeń dla tzw. call off stock pozwalających na uniknięcie obowiązku rejestracji zagranicznego dostawcy, a także uproszczenia dotyczące rozpoznawania obowiązku podatkowego.

W sposób kompleksowy uproszczone zostały też zasady fakturowania, w tym zasady dotyczące faktur korygujących, faktur wystawianych przez nabywcę czy faktur elektronicznych. Projekt zawiera również wiele innych ważnych zmian. Jest on dostępny na stronie www.rp.org.pl.

Krzysztof Tomaszewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK