| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT za pracownika może wypełnić pracodawca

PIT za pracownika może wypełnić pracodawca

Podatnik, który cały rok przepracował u jednego pracodawcy, a nie zamierza korzystać z ulg i odliczeń, może zlecić rozliczenie się z fiskusem swojemu pracodawcy. Wystarczy, że wyrazi taką chęć i złoży odpowiednie oświadczenie.

Podatnicy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają możliwość rozliczenia się z urzędem skarbowym za pośrednictwem swojego pracodawcy. Jeśli podatnik wybierze tę formę w rozliczeniu za 2005 rok, będzie musiał do 10 stycznia 2006 roku złożyć pracodawcy PIT-12.

– W praktyce wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników, żeby PIT-12 złożyli do 31 grudnia. Wielu osobom zostało więc na to już niewiele czasu, a korzyści są naprawdę spore – wyjaśnił Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.

Jednocześnie podkreślił, że podatnik wybierający taką formę rozliczenia z fiskusem nie musi fatygować się do urzędu skarbowego ani w celu pobrania formularzy, ani w celu złożenia wypełnionego zeznania rocznego. Zamiast wypełniać skomplikowany PIT-37, podatnik musi wypełnić jedynie PIT-12, w którym wpisuje swoje dane i nazwę urzędu skarbowego, w którym się rozlicza. Podatnik nie ponosi też konsekwencji za błędne wypełnienie zeznania, ponieważ dopilnowanie rzetelności zeznania spoczywa na pracodawcy.

– Jeśli z rozliczenia wynika, że podatnik musi dopłacić zaległy podatek, to także nie będzie potrzeby, by osobiście stawiał się w urzędzie, bo dopłatę uiści za niego pracodawca, zmniejszając mu o jej wysokość wynagrodzenie za najbliższy miesiąc – argumentował nasz rozmówca. Dodał, że w przypadku wykazania nadpłaty pracodawca zmniejszy zapłaconą w imieniu podatnika do urzędu skarbowego zaliczkę na poczet podatku dochodowego za następny miesiąc.

Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK