| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla kogo standardy

Dla kogo standardy

Sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą musieli przygotowywać tylko emitenci notowani na giełdzie - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, którym wczoraj zajmował się Sejm. Posłowie pracowali też nad przywróceniem ulgi podatkowej dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce.

Sejm przyjął wczoraj sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych dotyczące rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zgodnie z proponowaną zmianą obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) będzie ciążył jedynie na emitentach, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy wszyscy emitenci mają stosować MSR. Błąd do ustawy o rachunkowości wkradł się przy okazji uchwalania ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, która wprowadzała zmiany w ustawie o rachunkowości.

Także wczoraj odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym. Wprowadza on zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Usuwa lukę, która pojawiła się w niej 1 września, po jej ostatniej nowelizacji. Wcześniej wolne od podatku były między innymi „stypendia naukowe i za wyniki w nauce.” 1 września zginęło „i”, co oznacza, że ulga dotyczy nieistniejącej kategorii stypendiów „naukowych za wyniki w nauce'. Obecna nowelizacja ma przywrócić poprzednie brzmienie przepisu. Zmiany w PIT mają wejść w życie z datą wsteczną, od 1 września.

Marcin Musiał


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK