| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożądane rozliczenia kasowe

Pożądane rozliczenia kasowe

Zdaniem przedsiębiorców, należy skrócić okres oczekiwania na zwrot VAT, a także wprowadzić powszechną zasadę kasowego rozliczania tego podatku. Badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą wykazały, że przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują gruntownych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

– Ponad 82 proc. przedsiębiorców za ważną sprawę uznało obniżenie stawek podatku od towarów i usług. Szósta dyrektywa UE dotycząca VAT umożliwia obniżenie stawki podstawowej VAT do poziomu 15 proc., a stawki obniżonej do 5 proc. Zdaniem przedsiębiorców, szczególnie istotne jest obniżenie podstawowej stawki VAT, która obecnie jest jedną z wyższych wśród krajów Unii Europejskiej – powiedział dr Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Biorąc pod uwagę niejasności interpretacyjne, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania w zakresie uzyskiwania zwrotu podatku, a także problemy z klasyfikacją usług i towarów do właściwej stawki VAT oraz ustaleniem, czy dana usługa podlega obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT (umowy zlecenia), przedsiębiorcy uważają, że ustawę o podatku od towarów i usług należy opracować od podstaw.

– Za sprawę bardzo istotną uważamy skrócenie okresu oczekiwań na zwrot VAT, a także wprowadzenie powszechnej zasady kasowego rozliczania tego podatku (obecnie taką opcję mają tylko małe podmioty) – stwierdził dr Mieczysław Bąk. Jak podkreślił, płatność VAT powinna następować po uzyskaniu płatności za fakturę.

Jednocześnie odliczenie podatku byłoby możliwe po zapłaceniu faktury. Wprowadzenie powszechnej zasady kaso- wego rozliczania VAT jest także kluczowym instrumentem w likwidacji zatorów płatniczych w Polsce.

– Uważamy, że bardzo ważną sprawą jest zniesienie szczegółowego obowiązku podatkowego w ustawie o VAT (podobnie jak w przypadku podatków dochodowych). Ustalenie, w którym momencie następuje obowiązek podatkowy, wymaga teraz szczegółowego przestudiowania ustawy i ustalenia, czy przy dokonaniu określonej czynności podlegającej VAT ustawodawca określił szczególny moment powstawania obowiązku podatkowego, czy też do wspomnianej czynności należy stosować zasady ogólne – powiedział dr Mieczysław Bąk.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK