| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożądane rozliczenia kasowe

Pożądane rozliczenia kasowe

Zdaniem przedsiębiorców, należy skrócić okres oczekiwania na zwrot VAT, a także wprowadzić powszechną zasadę kasowego rozliczania tego podatku. Badania przeprowadzone przez Krajową Izbę Gospodarczą wykazały, że przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują gruntownych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług.

– Ponad 82 proc. przedsiębiorców za ważną sprawę uznało obniżenie stawek podatku od towarów i usług. Szósta dyrektywa UE dotycząca VAT umożliwia obniżenie stawki podstawowej VAT do poziomu 15 proc., a stawki obniżonej do 5 proc. Zdaniem przedsiębiorców, szczególnie istotne jest obniżenie podstawowej stawki VAT, która obecnie jest jedną z wyższych wśród krajów Unii Europejskiej – powiedział dr Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Biorąc pod uwagę niejasności interpretacyjne, niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania w zakresie uzyskiwania zwrotu podatku, a także problemy z klasyfikacją usług i towarów do właściwej stawki VAT oraz ustaleniem, czy dana usługa podlega obowiązkowi podatkowemu w zakresie VAT (umowy zlecenia), przedsiębiorcy uważają, że ustawę o podatku od towarów i usług należy opracować od podstaw.

– Za sprawę bardzo istotną uważamy skrócenie okresu oczekiwań na zwrot VAT, a także wprowadzenie powszechnej zasady kasowego rozliczania tego podatku (obecnie taką opcję mają tylko małe podmioty) – stwierdził dr Mieczysław Bąk. Jak podkreślił, płatność VAT powinna następować po uzyskaniu płatności za fakturę.

Jednocześnie odliczenie podatku byłoby możliwe po zapłaceniu faktury. Wprowadzenie powszechnej zasady kaso- wego rozliczania VAT jest także kluczowym instrumentem w likwidacji zatorów płatniczych w Polsce.

– Uważamy, że bardzo ważną sprawą jest zniesienie szczegółowego obowiązku podatkowego w ustawie o VAT (podobnie jak w przypadku podatków dochodowych). Ustalenie, w którym momencie następuje obowiązek podatkowy, wymaga teraz szczegółowego przestudiowania ustawy i ustalenia, czy przy dokonaniu określonej czynności podlegającej VAT ustawodawca określił szczególny moment powstawania obowiązku podatkowego, czy też do wspomnianej czynności należy stosować zasady ogólne – powiedział dr Mieczysław Bąk.

Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK