| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto nie może wybrać podatku liniowego

Kto nie może wybrać podatku liniowego

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może wybrać opłacanie podatku według 19-proc. stawki. Niektórzy jednak mogą stracić tę możliwość, gdy wykonują usługi na rzecz byłych lub obecnych pracodawców.

Z możliwości zastosowania opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19-proc. stawką liniową korzystają przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Są oni w tym przypadku zobowiązani do złożenia pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeśli zaczynają prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku – oświadczenie należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności (nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu). W przypadku niezłożenia oświadczenia, ta forma rozliczania podatku dochodowego nie będzie przysługiwała.

Wybór opodatkowania w formie podatku liniowego nie jest jednak bezwzględnie obowiązujący w danym roku. Można stracić prawo do rozliczania się 19-proc. podatkiem liniowym. Nastąpi to wtedy, gdy przedsiębiorca uzyska z prowadzonej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Dotyczy to prowadzonej działalności gospodarczej samodzielnie, jak również w formie spółki niemającej osobowości prawnej (np. spółki cywilnej, jawnej). Przychody muszą być związane z czynnościami, które przedsiębiorca wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym. Zastrzeżenie to odnosi się tylko do przedsiębiorców zatrudnionych w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Utrata prawa do opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym wiąże się z obowiązkiem złożenia właściwych deklaracji (PIT-5) i wpłacenia zaliczek obliczonych według progresywnej skali podatkowej. Trzeba też pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie i w formie spółki (spółek) niemających osobowości prawnej, wybór opodatkowania 19-proc. podatkiem liniowym musi dotyczyć wszystkich form prowadzenia działalności.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK