| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe formularze

Będą nowe formularze

Podatnicy, którzy otrzymają decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, będą zobowiązani dołączyć do zeznania podatkowego CIT-8 nowe załączniki: CIT-8/A i CIT-8/B.

Gazeta Prawna dotarła do projektu zmian w obowiązujących formularzach podatkowych dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych na 2006 rok. Zakłada on, że w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody określonej w decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi podatnicy, którzy otrzymają taką decyzję, będą zobowiązani dołączyć do zeznania podatkowego CIT-8 załączniki CIT-8/A i CIT-8/B oraz sprawozdanie o realizacji ustalonej ceny transakcyjnej.
Podatnicy będą mogli korzystać z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania poniesionych wydatków na nabycie nowej technologii, po uprzednim rozliczeniu strat podatkowych z lat ubiegłych, dochodów wolnych oraz darowizn. Odliczenia z tytułu nowej technologii będą mogły być realizowane wyłącznie w zeznaniu rocznym. Dlatego projekt rozporządzenia zakłada zmiany w formularzach CIT-8, CIT-8/O, CIT-8/A i CIT-8/B.

Ponadto podatnicy w 2006 roku będą mieli możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków na działalność klubów sportowych w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. Ze względu na brak ograniczeń w stosowaniu tej ulgi została ona uwzględniona zarówno w zeznaniach rocznych (CIT-8, CIT-8/O, CIT-8/A i CIT-8/B), jak i deklaracjach miesięcznych (CIT-2, CIT-2/O, CIT-2/A, CIT-2/B).
Projekt ministra finansów zakłada także likwidację formularza CIT-S, co ma uprościć system. CIT-S przeznaczony był dla podatników działających w specjalnych strefach ekonomicznych i uprawnionych do zwolnienia od podatku. Po likwidacji tego formularza podatnicy działający w strefach będą wykazywać swoje dochody na formularzach CIT-8/O i CIT-2/O.

Proponowane zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2006 roku i będą miały zastosowanie do dochodów osiągniętych (strat poniesionych) od początku 2006 roku. Obecnie projekt jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK