| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus może zająć majątek podatnika

Fiskus może zająć majątek podatnika

Zabezpieczenie zaległości podatkowych na majątku podatnika, nawet jeśli podatnik nie zawsze ma możliwość odwołania się od decyzji zabezpieczającej, jest zgodne z konstytucją - zdecydował Trybunał Konstytucyjny.

Wczoraj Trybunał rozpoznał skargę konstytucyjną spółki Kraw-Pol. W sprawie chodziło o to, że urząd skarbowy zabezpieczył część majątku skarżącej spółki na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Urząd wydał decyzję o zabezpieczeniu majątku. Spółka odwołała się od tej decyzji, jednak izba skarbowa umorzyła postępowanie, stwierdzając wygaśnięcie decyzji zabezpieczającej.

Okazało się, że w międzyczasie urząd skarbowy wydał drugą decyzję, tym razem wymiarową, dotyczącą zobowiązań podatkowych spółki. Izba argumentowała, że decyzja zabezpieczająca wygasa z dniem dostarczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowych.

Skargę spółki oddalił również Naczelny Sąd Administracyjny, podzielając argumenty izby. Zdaniem spółki art. 33 par. 4 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2003 r. (aktualnie jest to art. 33 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej), pozbawiał podatnika możliwości ochrony swoich praw na drodze sądowej. Pełnomocnik spółki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją wspomnianego przepisu.

Niestety, Trybunał nie podzielił argumentów spółki. Jego zdaniem wygaśnięcie decyzji zabezpieczającej z chwilą doręczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej jest zgodne z konstytucją.

– Decyzja zabezpieczająca ma charakter tymczasowy. Jej byt prawny musi się skończyć z chwilą wydania decyzji wymiarowej – uzasadniał sędzia Adam Jamróz.

Stwierdził, że to decyzja wymiarowa, ma charakter trwały i od niej podatnik ma możliwość się odwołać. Bezzasadny jest pogląd, że wcześniejsze zabezpieczenie mogło godzić w prawa podatnika. Prawa podatnika nie zostały naruszone, ponieważ mógł on się odwołać od decyzji wymiarowej.

Sygn. akt SK 68/03
 
Wiesława Moczydłowska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »