| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie można odzyskać nawet 56 tysięcy złotych

Będzie można odzyskać nawet 56 tysięcy złotych

Indywidualni inwestorzy będą mogli odzyskać ponad 56 tys. zł jako zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Ustawa przewidująca rekompensaty nie zakazuje łączenia znajdujących się w niej limitów. Wprowadzono je pod naciskiem Ministerstwa Finansów. Dziś resort może mieć problem.

Ograniczenia odliczeń wprowadzono do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym pod naciskiem Ministerstwa Finansów. W pierwotnej wersji w ogóle ich nie było. Generalnie zwrot VAT ma wynieść 68,18 proc. VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. W przypadku faktur wykorzystanych do rozliczenia ulgi remontowej rekompensatę ograniczono do 55,23 proc. VAT. Ustawa wprowadza także maksymalne limity odliczeń.

W przypadku faktur niewykorzystanych do ulgi remontowej zwrot wyniesie nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ogłoszonej za kwartał poprzedzający kwartał, w którym inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji, w razie robót budowlanych, na które potrzebne jest pozwolenie na budowę.

Do obliczenia limitu w przypadku prac, do którego pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, przyjmuje się powierzchnię 30 mkw. powierzchni użytkowej.

Podobne ograniczenia dotyczą faktur wykorzystanych do ulgi remontowej. W tym przypadku limity wynoszą jednak 9,959 proc. iloczynów opartych na 70 mkw. powierzchni lub 30 mkw. powierzchni (w zależności od rodzaju prac).

Przyjęta wbrew rządowi ustawa ma zrekompensować inwestorom indywidualnym wzrost stawki VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc., który nastąpił po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 r. Podwyżka dotknęła osoby budujące tzw. sposobem gospodarczym, które nie mogą odliczyć VAT naliczonego z faktur za materiały budowlane.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK