| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Błędne oświadczenie można skorygować

Błędne oświadczenie można skorygować

Jeśli złożyliśmy błędne oświadczenie do urzędu skarbowego o wyborze formy opodatkowania, możemy je skorygować przed 20 stycznia roku podatkowego. Po tym terminie oświadczenie zmieniające nasz wybór nie będzie już skuteczne.

Koniec roku to liczne obowiązki, w tym konieczność sprawdzenia, czy nadal mamy prawo do korzystania z dotychczasowej formy opodatkowania w prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Musimy przeanalizować, czy forma ta jest dla nas opłacalna i czy przypadkiem nie korzystniej byłoby ją zmienić. Jeśli dojdziemy do wniosku, że chcemy dokonać zmiany, musimy pamiętać o zawiadomieniu o tym urzędu skarbowego.
Ustawowym terminem do zmiany formy opodatkowania (z wyłączeniem utraty prawa do danej formy opodatkowania) jest 20 stycznia roku podatkowego. Jest to termin nieprzekraczalny. Co więcej, jeśli dokonamy wyboru i powiadomimy o nim urząd skarbowy, z wybranej formy musimy korzystać przez cały rok podatkowy. A co zrobić w przypadku, jeśli pomylimy się w składanym oświadczeniu?

Mogą tu zaistnieć dwie sytuacje. Pierwsza z nich to przypadek, kiedy oświadczenie o wyborze formy opodatkowania złożyliśmy za późno. Oświadczenie złożone po upływie ustawowego terminu niestety nie skutkuje zmianą formy opodatkowania. Może zaistnieć też inna (aczkolwiek mało prawdopodobna) sytuacja, kiedy składając oświadczenie, napiszemy w nim, że wybieramy np. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a chcieliśmy zasady ogólne. Wówczas, jeśli nie upłynął jeszcze 20 stycznia roku podatkowego, możemy to oświadczenie sprostować, wysyłając do urzędu skarbowego kolejne, z zaznaczeniem, że jest to właściwe oświadczenie.

PRZYKŁAD
W 2004 roku podatniczka wspólnie z mężem dokonała wyboru opodatkowania przychodów z tytułu najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 27 stycznia 2005 r. złożyła do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od 1 stycznia 2005 r., czyli po terminie. Jeżeli w 2004 roku podatniczka opłacała z tytułu osiąganych przychodów z najmu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a następnie w terminie do 20 stycznia 2005 roku nie złożyła stosownego oświadczenia o zmianie formy opodatkowania, to przychody uzyskane w roku 2005 opodatkowane są nadal w formie ryczałtu.

Jeśli nasza pomyłka nie może być już sprostowana, z uwagi na upływ terminu, pozostaje tylko jedna możliwość. Inna forma opodatkowania przysługuje nam wówczas, gdy nie spełnimy ustawowych warunków do korzystania z obecnej.

Wiesława Moczydłowska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK