| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT-y z minionych pięciu lat pod czujnym okiem fiskusa

PIT-y z minionych pięciu lat pod czujnym okiem fiskusa

Urzędy skarbowe intensywnie weryfikują zeznania podatkowe, najchętniej sprzed pięciu lat. Łatwiej je zakwestionować, tak by podatnik zapłacił wyższe odsetki od ewentualnych zaległości. Najczęściej kwestionowane są odliczenia ponad dopuszczalne limity przy korzystaniu z ulg.

Urzędnicy twierdzą, że przy wyborze podatników do kontroli kierują się wytycznymi Ministerstwa Finansów, a nie terminem złożenia deklaracji. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że jest odwrotnie. Wstępną weryfikację zeznań przeprowadzają tuż po ich złożeniu.

Szczegółową kontrolę mogą natomiast przeprowadzać w ciągu pięciu lat. To wystarczająco dużo czasu, by podatnik zdążył zapomnieć, z jakich ulg korzystał w poszczególnych latach i ile odliczył. Często nawet nie przechowuje dokumentów, na podstawie których korzystał z odliczeń. Na to liczy fiskus i z zadowoleniem zaciera ręce. Im dłużej podatnik zalega z podatkiem, tym wyższe płaci odsetki.
Od zaległości podatkowej sprzed pięciu lat odsetki wyższe niż od takiej samej zaległości sprzed dwóch lat.

Jak uniknąć dodatkowych stresów w przypadku wezwania do urzędu skarbowego? Najlepiej przejrzeć zeznania podatkowe z kilku ostatnich lat i sprawdzić, z jakich ulg korzystaliśmy, ile mogliśmy odliczyć i czy mamy rachunki dokumentujące poniesienie wydatków.

Bogdan Świąder

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »