| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nawet za podkłady otrzymasz zwrot

Nawet za podkłady otrzymasz zwrot

Na liście materiałów budowlanych, których zakup będzie uprawniał do zwrotu VAT, znajdą się najprawdopodobniej podkłady kolejowe i asfalt, które czasami są wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Nie wiadomo jednak, kiedy minister transportu i budownictwa opublikuje ostateczną wersję wykazu.

Lista materiałów budowlanych, które będą podlegać rekompensatom, nie jest jeszcze gotowa – dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Transportu i Budownictwa (MTiB). Tymczasem ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wchodzi w życie 1 stycznia 2006 r. Po tej dacie do urzędów skarbowych mogą trafiać pierwsze wnioski inwestorów, którzy liczą na zwrot części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych.

– Nie uzgodniliśmy jeszcze listy z ministrem finansów, ale dołożymy wszelkich starań, by wykaz był gotowy przed 1 stycznia. Nie wiem jednak, kiedy się ukaże. Na cykl związany z publikacją nie mamy wpływu – mówi Marek Zawiślak, dyrektor departamentu finansowania mieszkalnictwa w MTiB.

Minister finansów nie chce się zgodzić, by lista pokrywała się z załącznikiem nr 5 do ustawy o VAT obowiązującej przed 1 maja 2004 r. Załącznik obejmował materiały budowlane objęte przed przystąpieniem Polski do UE preferencyjną 7-proc. stawką podatku. MF uważa, że listę należy zweryfikować, gdyż są na niej towary, które w budownictwie mieszkaniowym nie mają zastosowania. Zastrzeżenia budzi np. asfalt czy podkłady kolejowe. Resort budownictwa jeszcze do niedawna uważał, że obwieszczenie powinno zawierać pełen wykaz materiałów budowlanych.

– Inwencja inwestorów indywidualnych nie zna granic. Nie można pozbawić kogoś prawa do zwrotu, jeżeli do budowy domu wykorzystał podkłady kolejowe, a np. taras wyłożył asfaltem – tłumaczy Marek Zawiślak. Przyznaje jednak, że wykaz musi być skrócony – nie może być kopią załącznika nr 5. Ostatnio odkryto, że znajdowały się w nim np. części do silników odrzutowych, które z budownictwem mieszkaniowym niewiele mają wspólnego. Podkłady kolejowe, które są wykorzystywane np. przy budowie w tzw. stylu pruskim, mają jednak pozostać w spisie.
Lista ma ułatwić podatnikom i urzędom skarbowym odszukanie materiałów budowlanych, na które stawka VAT wzrosła 1 maja 2004 r. z 7 proc. do 22 proc. Zakup tylko takich materiałów będzie podlegał rekompensatom.

Marcin Musiał


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK