| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krajowe Standardy Rachunkowości

Krajowe Standardy Rachunkowości

Drugi krajowy standard rachunkowości "Podatek dochodowy" został już opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów. Standard jest co do zasady zgodny z rozwiązaniami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak bardziej szczegółowo normuje niektóre zagadnienia, biorąc pod uwagę rozwiązania wynikające z polskiego prawa podatkowego.

Drugi już z kolei krajowy standard rachunkowości – „Podatek dochodowy”, ułatwi księgowym poruszanie się po dość skomplikowanej materii związanej przede wszystkim z naliczaniem podatku odroczonego.


Standard określa zasady ujmowania, wyceny i prezentacji należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, a także zasad ujawniania w sprawozdaniach finansowych. Standard nie ma zastosowania do osób fizycznych, prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz do pozostałych jednostek, jeżeli nie są one podatnikami podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Treść standardu jest zgodna w podstawowych zagadnieniach z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 12 i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej według stanu na dzień 1 stycznia 2004 r. Istnieją jednak pewne różnice. Polegają one chociażby na bardziej szczegółowym unormowaniu niektórych zagadnień, z uwagi na rozwiązania wynikające z polskiego prawa podatkowego.


Standard zakłada, że aktywa i zobowiązania są ujmowane i wyceniane przy uwzględnieniu przepisów podatkowych obowiązujących na dzień bilansowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK