| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krajowe Standardy Rachunkowości

Krajowe Standardy Rachunkowości

Drugi krajowy standard rachunkowości "Podatek dochodowy" został już opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów. Standard jest co do zasady zgodny z rozwiązaniami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, jednak bardziej szczegółowo normuje niektóre zagadnienia, biorąc pod uwagę rozwiązania wynikające z polskiego prawa podatkowego.

Drugi już z kolei krajowy standard rachunkowości – „Podatek dochodowy”, ułatwi księgowym poruszanie się po dość skomplikowanej materii związanej przede wszystkim z naliczaniem podatku odroczonego.


Standard określa zasady ujmowania, wyceny i prezentacji należności i zobowiązań z tytułu podatku dochodowego oraz aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego, a także zasad ujawniania w sprawozdaniach finansowych. Standard nie ma zastosowania do osób fizycznych, prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz do pozostałych jednostek, jeżeli nie są one podatnikami podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Treść standardu jest zgodna w podstawowych zagadnieniach z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 12 i Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej według stanu na dzień 1 stycznia 2004 r. Istnieją jednak pewne różnice. Polegają one chociażby na bardziej szczegółowym unormowaniu niektórych zagadnień, z uwagi na rozwiązania wynikające z polskiego prawa podatkowego.


Standard zakłada, że aktywa i zobowiązania są ujmowane i wyceniane przy uwzględnieniu przepisów podatkowych obowiązujących na dzień bilansowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK