| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożądany szybszy zwrot podatku

Pożądany szybszy zwrot podatku

Za skróceniem terminów zwrotów VAT oraz podwyższeniem kwoty granicznej uprawniającej podatników do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług opowiadają się przedsiębiorcy biorący udział w dyskusjach dotyczących zmian w obowiązującej ustawie.


Odliczanie VAT

Postulowane jest umożliwienie podatnikom odliczania VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją dla celów VAT. Podatnik nie powinien być pozbawiony prawa do odliczenia VAT tylko z powodu niedopełnienia formalności rejestracyjnych:
Właściciele firm wnioskują też o likwidację kaucji gwarancyjnych obowiązujących podatników rozpoczynających działalność i dokonujących dostaw wewnątrzwspólnotowych. Opowiadają się też za doprecyzowaniem definicji podatnika VAT, w tym wyłączenia określonych czynności z zakresu samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej.

Przepisy do zmiany

Co proponowali m.in. eksperci:
Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe:
Ważnym postulatem jest wprowadzenie możliwości korygowania na bieżąco (tzn. w rozliczeniu za okres otrzymania dokumentów) stawki przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów w sytuacji, gdy dostawca przed złożeniem deklaracji za dany okres nie otrzymał dokumentów potwierdzających wywóz towarów do nabywcy w innym państwie członkowskim.
Andrzej Dębiec, partner i szef działu podatkowego Międzynarodowej Kancelarii Lovells
Sposób redakcji wielu przepisów, niekończące się odesłania, bałagan terminologiczny, błędy legislacyjne nie ułatwiają lektury i zrozumienia postanowień ustawy o VAT. Stworzenie jasnego i przejrzystego prawa podatkowego powinno być jednym z głównych celów ustawodawcy.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK