| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Zwrot wydatków na materiały budowlane

VAT. Zwrot wydatków na materiały budowlane

Wystąpienie o rekompensatę w wysokości 56 tys. zł nie będzie karane więzieniem ani grzywną, choć Ministerstwo Finansów uważa, że maksymalny zwrot podatku od materiałów budowlanych może wynieść około 31 tys. zł.


Toczy się spór dotyczący maksymalnej kwoty zwrotu części podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych. O sprawie pisaliśmy w GP z 21 i 23 grudnia 2005 r. Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przewiduje cztery ograniczenia, których wysokość zależy między innymi od rodzaju inwestycji oraz od ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanej przez GUS. Zgodnie z opinią ekspertów podatkowych limity te można łączyć. Wtedy maksymalna kwota zwrotu może wynieść nawet 56 tys. zł. Resort finansów uważa jednak, że można łączyć tylko dwa limity, a wtedy zwrot nie przekroczyłby 31 tys. zł. Tymczasem w kodeksie karnym skarbowym znalazł się przepis, który przewiduje grzywnę, a nawet więzienie za próbę wyłudzenia nienależnego zwrotu części podatku zawartego w cenie materiałów budowlanych.Czy to znaczy, że inwestor, który we wniosku połączy więcej niż dwa limity i wystąpi o więcej niż 31 tys. zł, narazi się na karę?– Osoba podająca we wniosku limit wynikający ze zsumowania czterech ograniczeń zawartych w ustawie nie naraża się na sankcje karne skarbowe. Mogą być one jedynie naliczone w przypadku podania nieprawdziwych danych dotyczących poniesionych wydatków – uważa Grzegorz Gałacki, radca prawny w Kancelarii Hananim & Galacki.Monika Kopiecka, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku, także uspokaja.– Odpowiedzialności będzie podlegał sprawca, który popełni czyn z winy umyślnej, na przykład gdy przedstawi organowi podatkowemu sfałszowane faktury czy też inne wymagane ustawą dokumenty. Za nieprawidłowe wyliczenie kwoty zwrotu VAT nie grozi kara, zwłaszcza że będzie on następował na podstawie postępowania podatkowego i decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego – tłumaczy Monika Kopiecka. Dodaje, że jeśli Ministerstwo Finansów wyda oficjalną interpretację przepisów dotyczących łączenia limitów, to będzie ona wiążąca dla organów podatkowych. Na razie wytyczne ministerstwa do urzędów skarbowych nie dotarły.– Przede wszystkim czekamy na wzór wniosku o zwrot VAT – informuje Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.Ministerstwo Finansów opracowuje formularz, który ułatwi inwestorom prawidłowe napisanie podań o zwrot podatku, a organom podatkowym ich weryfikację. Ustawa o zwrocie VAT zawiera tylko wskazówki dotyczące informacji, które muszą być we wniosku i załącznikach do niego. Samego wzoru wniosku w niej jednak nie ma. Urzędy skarbowe obawiają się, że zostaną zasypane lawiną błędnie wypełnionych podań np. nie zawierających wszystkich danych. Inwestorów trzeba będzie wzywać do ich uzupełnienia.Ustawa o zwrocie części VAT zawartej w cenie materiałów budowlanych wchodzi w życie 1 stycznia 2006 roku. Rekompensaty obejmą faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych wystawione po 1 maja 2004 r. (kiedy nastąpiła podwyżka stawki podatku z 7 proc. na 22 proc.) do końca 2007 roku.


Konrad Piłat, Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK