| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rady gmin zdążyły z uchwałami

Rady gmin zdążyły z uchwałami

Duża część gmin podjęła już uchwały o wysokości stawek podatków lokalnych na 2006 rok. Nie wszystkie zdecydowały się na ustalenie stawek maksymalnych określonych przez ministra finansów.

Pod koniec każdego roku rady gmin powinny uchwalić nowe stawki podatków i opłat lokalnych. Ustalając stawki podatku rady gmin związane są jednak stawkami maksymalnymi, które corocznie ogłasza w Monitorze Polskim minister finansów. Rada gminy może zatem uchwalić stawkę maksymalną, określoną w obwieszczeniu ministra finansów, lub przyjąć stawkę niższą. Część gmin zdecydowała się na ten drugi wariant.

Na przykład we Wrocławiu stawki podatku od nieruchomości na przyszły rok pozostały na takim samym poziomie jak w tym roku. Rada gminy zdecydowała na początku grudnia, że od budynków mieszkalnych podatek wyniesie 0,51 zł od mkw. powierzchni użytkowej, a od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 17,19 zł od mkw. Nieznacznie, bo o około 2,5 proc., wzrosła natomiast stawka podatku płacona przez hipermarkety (przy powierzchni od 1500 do 2000 mkw. jest to 17,86 od metra kwadratowego, a przy powierzchni powyżej 2000 mkw. – 18,43 zł).

Większość gmin zdecydowała się jednak na niewielkie podwyżki. Na przykład w Warszawie uchwała w tej sprawie zapadła już 24 listopada. Rada zdecydowała, że podatnicy od budynków mieszkalnych zapłacą w 2006 roku podatek według stawki 0,51 zł od mkw. powierzchni użytkowej. Od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej będzie to 17,31 zł od mkw. Jeśli działalność prowadzona jest w zakresie handlu lub usług na powierzchni użytkowej powyżej 1000 mkw. – 18,43 zł. Taką samą stawkę podatku od powierzchni sklepowych zapłacą – na podstawie uchwały z 23 listopada – podatnicy w Krakowie. Natomiast od budynków wykorzystywanych w pozostałych rodzajach działalności gospodarczej zapłacą więcej niż mieszkańcy Warszawy, bo aż 18,09 zł od mkw. Jeszcze więcej w takiej samej sytuacji zapłacą mieszkańcy Rzeszowa. Tu stawka wynosi 18,43 zł, a od budynków mieszkalnych – 0,51 zł. Uchwała w tej sprawie została podjęta już 22 listopada.

Na maksymalne stawki podatku od nieruchomości zdecydowali się radni w Gdańsku. Od budynków mieszkalnych stawka podatku wynosi 0,56 zł, natomiast od związanych z działalnością gospodarczą – 18,43 zł od mkw.
Gdyby rada danej gminy nie zdążyła z podjęciem uchwały w sprawie wysokości stawek podatku przed końcem roku, w przyszłym roku obowiązują stawki podatku z 2005 roku.

Anna Wojda


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK