| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba podać NIP

Trzeba podać NIP

Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego ma obowiązek zgłoszenia informacji o numerze identyfikacji podatkowej. Gdy o tym zapomni, może zostać ukarany grzywną.


Obowiązek podawania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika z art. 82 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Przedsiębiorcy już wpisani do rejestru powinni uzupełniać swoje dane o NIP do 31 maja 2006 r. Obowiązek taki istnieje od 1 stycznia 2005 r.

– Z danych sądów wynika, że mimo upływu prawie roku od wprowadzenia przepisów niewielu przedsiębiorstwo uzupełniło wpisy o numer podatkowy – tłumaczyła Agnieszka Stanisławska z HLB Frąckowiak i Wspólnicy.
Na uzupełnienie danych tym, którzy już widnieją w KRS, zostało tylko pięć miesięcy. Jeśli podatnik po upływie 31 maja 2006 r. nie poda odpowiednich danych, sąd wezwie zobowiązane osoby do złożenia wniosku wraz z podaniem NIP, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin na wywiązanie się z obowiązku. W razie niewykonania tych czynności w dodatkowym terminie, sąd rejestrowy może nałożyć na podatnika grzywnę.

– Wymierzenie grzywny przez sąd nastąpi dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu na złożenie wniosku. Sąd może ponawiać wymierzanie grzywny, ale w jednym postanowieniu może nałożyć grzywnę nie wyższą niż jeden tysiąc złotych, chyba że trzykrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Wówczas nie ma ograniczenia co do sumy grzywien (w innych przypadkach ogólna suma grzywien w tej samej sprawie nie może przewyższać stu tysięcy złotych) – argumentował Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna.

Standardowy wniosek umożliwiający dokonanie odpowiedniego wpisu w KRS zostanie wprowadzony dopiero w grudniu 2006 r. i będą mogli skorzystać z niego ci podatnicy, którzy będą rozpoczynać działalność. – Do tego czasu informacje o numerze NIP powinny być składane do akt rejestrowych w postaci oświadczenia podpisanego przez uprawnioną osobę – wyjaśniła Agnieszka Stanisławska.

Marcin Zimny pozytywnie ocenił obowiązek uzupełnienia wpisu o NIP, gdyż rejestr przedsiębiorców w KRS zapewnia dostęp do danych niezbędnych przedsiębiorcom, a do takich informacji niewątpliwie kwalifikuje się numer identyfikacji podatkowej.

Złożenie wniosku nie podlega opłacie sądowej. Wpis dokonany w wyniku rozpoznania takiego wniosku nie podlega również ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Ewa Matyszewska

  

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK