| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Żeby odliczyć, trzeba mieć fakturę

Żeby odliczyć, trzeba mieć fakturę

Podstawą do korzystania z ulgi internetowej jest faktura VAT wystawiona imiennie na podatnika. W przypadku płatności dokonywanych za taką fakturę przez intenet lub telefon dla celów dowodowych należy posiadać potwierdzenie danej transakcji lub np. zestawienie transakcji miesięcznych.

Od 2005 roku do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została wprowadzona tzw. ulga internetowa. Polega ona na tym, że odlicza się od dochodu wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednak odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą VAT wystawioną na imię i nazwisko podatnika.

– Jest to wymóg bezwzględny, który uprawnia do ulgi – podkreśla Jacek Bajson, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego MDDP. Ustawa nie przewiduje natomiast jak powinno się dokumentować rzeczywistą zapłatę za użytkowanie internetu. Poświadczenie zapłaty stanowi kwestię dowodową w razie sporu z organami podatkowymi. W przypadku zapłaty za taką fakturę przez internet lub telefonicznie dla celów dowodowych należałoby posiadać potwierdzenie danej transakcji lub np. zestawienie transakcji miesięcznych z konta, z którego nastąpiła zapłata – zauważa Jacek Bajson. Będzie to wystarczający dowód, że faktycznie ponieśliśmy wydatki za użytkowanie internetu na podstawie imiennej faktury VAT.

Trzeba pamiętać, że faktura musi być wystawiona na podatnika. Możliwe jednak jest odliczenie z jednej faktury przez kilka osób korzystających z internetu, o czym wspomina Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 25 lutego 2005 r. nr PB5/MC-033-29- -368/05. Gdy użytkownikiem internetu są małżonkowie, i obydwoje ponoszą wydatki z tego tytułu, to aby obydwoje (do wysokości 760 zł każdy) mogli skorzystać z odliczenia, na fakturze muszą widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. W przeciwnym wypadku, z odliczenia skorzysta tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze. Zasada ta ma również zastosowanie do pozostałych domowników. Stąd, jeżeli z ulgi internetowej chciałaby np. skorzystać córka małżeństwa, to również musi posiadać fakturę dokumentującą poniesiony przez nią wydatek z tytułu korzystania z internetu – wyjaśnia resort finansów.

Bogdan Świąder


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK