| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowi i biegli rewidenci krytykują sprawozdania

Księgowi i biegli rewidenci krytykują sprawozdania

Po wprowadzeniu obowiązku stosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej przez spółki, których papiery wartościowe są w obrocie publicznym, sprawozdania finansowe tych firm są krytykowane przez księgowych i biegłych rewidentów.

Tylko 13 proc. inwestorów uznało sprawozdania finansowe za użyteczne źródło informacji – powiedziała prof. Krystyna Gertruda-Świderska ze Szkoły Głównej Handlowej w czasie międzynarodowej konferencji „Sprawozdawczość i rewizja finansowa w procesie poprawy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego”. Profesor Świderska zwróciła uwagę, że w sprawozdaniu powinna znaleźć się odpowiedź na pytanie, czy spółka realizuje założoną strategię finansową? Jak na razie, taką odpowiedź w badanych sprawozdaniach trudno znaleźć.

Podczas konferencji, która odbyła się w Akademii Ekonomicznej w Krakowie, wyrażano opinię, że sprawozdania przygotowane według Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej jak na razie nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Zwracano uwagę, że nie są porównywalne, a więc nie spełniają podstawowego wymogu – nie są wiarygodne. Wynika to przede wszystkim z tego, że to pierwsze sprawozdania sporządzane według międzynarodowych standardów. Nie ma w Polsce jeszcze praktyki ich sporządzania, a same standardy pozwalają na pewną dowolność sporządzania elementów sprawozdań.

Mimo mankamentów w sprawozdaniach, uczestnicy konferencji podkreślali, że sporządzanie sprawozdań według MSSF jest przyszłością rachunkowości.

Na konferencji przedstawiono również kierunki rozwoju sprawozdawczości finansowej. Jednym z wariantów jest rozbudowanie dwóch części sprawozdań, bilansu i rachunku zysków i strat, a także uproszczenie informacji dodatkowej. W drugim wariancie uproszczone zostałyby bilans i rachunek zysków i strat, a rozbudowana informacja dodatkowa. Nie sprecyzowano jednak, który kierunek jest bardziej prawdopodobny.

Łukasz Zalewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK