| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmienione limity i wyższe stawki

Zmienione limity i wyższe stawki

Od 1 stycznia 2006 r. zmieniają się limity przychodów uprawniające do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego oraz rosną stawki karty podatkowej.


Jaki limit przychodów na 2006 r.

Podstawa wyliczenia limitu przychodów uprawniających do korzystania z ryczałtu w 2006 r. wynosi równowartość 250 000 euro. Kwotę tę przeliczamy na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Kurs ten 1 października 2005 r. wynosił 3,9166, zatem limit na rok 2006 wynosi 979,150 zł (w 2005 r. było to 1 094 675 zł).

Stawki ryczałtu

Podatek dochodowy obliczany jest według stawek procentowych od osiągniętego przychodu. W 2006 r. stawki ryczałtu wynoszą: 20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 i 3,0 proc. Ich wysokość, określona w art. 12 ustawy, jest uzależniona od rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności.
Nowym rozwiązaniem w stosunku do ryczałtowców jest objęcie ich przepisami dotyczącymi decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi. Cenami transakcyjnymi są ceny ustalane w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także ustawy o podatku od towarów i usług. Transakcją jest nie tylko zakup lub sprzedaż towaru czy wyrobu, świadczenie usługi, najem lokalu, ale również udzielenie lub uzyskanie pożyczki lub inne operacje finansowe pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Wybór opodatkowania

Podatnicy, którzy rozliczali się w 2005 r. z przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie muszą składać oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania na 2006 r. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnicy całość przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy itp. rozliczać chcą tylko u jednego z małżonków. Wówczas muszą oni złożyć oświadczenie do 20 stycznia 2006 r.
Jeżeli wysokość przychodów z najmu w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro, ryczałt wynosi 8,5 proc. przychodu. W 2006 r. kwota ta wynosi 15 666,40 zł (4000 euro x 3,9166 zł).
Jeżeli przychody wynajmującego przekroczą równowartość 4000 euro, zacznie on stosować podwyższoną stawkę ryczałtu w wysokości 20 proc. przychodu. Wyższy podatek należy zapłacić tylko od nadwyżki ponad równowartość 4000 euro – od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie. Limit przychodów z najmu dotyczy łącznie obojga małżonków.

Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK