| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto może skorygować podatek od nieruchomości

Kto może skorygować podatek od nieruchomości

Na korektę deklaracji w podatku od nieruchomości dokonaną przez wójta podatnik może wnieść sprzeciw. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.

Podatnik posiada prawo do złożenia zarówno deklaracji podatkowej, jak i jej korekty. Jednak jak wynika z art. 81b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Korekta złożona w tym przypadku nie wywołuje skutków prawnych. Oznacza to, że uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym ewentualną decyzją określającą wysokość zobowiązania.

WARTO WIEDZIEĆ
Procedura korygowania deklaracji z urzędu weszła w życie 1 września 2005 roku. Jednak jej skutki gminy odczują już po nowym roku, gdy 15 stycznia 2006 r. będzie mijał termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny.

Korekta z urzędu

W razie stwierdzenia, że deklaracja na podatek od nieruchomości, podatek rolny lub leśny zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymogami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
• koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł,
• zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.
Jeżeli korekta deklaracji nie wywołuje skutków w postaci różnicy w podatku przekraczającej 1000 zł, to wójt (organ podatkowy) musi wykonać wiele czynności, które pozwolą na uznanie korekty za skuteczną.

Postępowanie urzędnika

Pracownik organu podatkowego sporządza korektę deklaracji w podatku od nieruchomości. Korekta uwidaczniana jest w rubryce adnotacje urzędowe. Skorygowana deklaracja zostaje skopiowana (wystarczy kserokopia) w celu późniejszego jej przesłania podatnikowi. Następnie organ podatkowy musi uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji. Polega to na tym, że na każdej stronie kopii urzędnik wpisuje lub przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem”, wpisuje datę oraz przystawia pieczątkę organu podatkowego. Niezbędny jest tu także podpis osoby uwierzytelniającej dokument wraz z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska.
Tak skorygowaną i uwierzytelnioną deklarację wraz z informacją o zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, bądź informacją o braku takiej zmiany, organ podatkowy doręcza podatnikowi. W informacji tej, przesyłanej jako pismo przewodnie skorygowanej deklaracji, znajduje się pouczenie, że „na korektę podatnik może wnieść sprzeciw do wójta gminy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.” W razie niewniesienia sprzeciwu w terminie, korekta deklaracji wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.

WZÓR informacji przesyłanej wraz z korektą deklaracji
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Hanna Kmieciak


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK