REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Francja naprawia podatki

Francuski parlament przegłosował we wtorek potężne obniżki podatków - sztandarową reformę gospodarczą zapowiadaną przez prezydenta Sarkozy'ego

Spadkobierca musi się rozliczyć

Zobowiązanie podatkowe wygasa generalnie przez zapłatę podatku, przedawnienie lub umorzenie zaległości. Śmierć podatnika nie mieści się w tym katalogu.

Prowizja zmniejsza zobowiązanie

Niezaliczona do kosztów finansowych kwota prowizji nie jest wykazywana w bilansie. Pomniejsza natomiast wartość zobowiązania z tytułu kredytu.

Ponad pół miliona pytań po roku działalności KIP-u

Minął pierwszy rok działalności Krajowej Informacji Podatkowej. Ekspertom KIP zadaliśmy w tym czasie 550063 pytania o podatki.

Liczy się okres faktycznego pobytu za granicą

Osoba fizyczna musi ustanowić pełnomocnika do spraw doręczeń, jeżeli w czasie postępowania wyjeżdża za granicę na co najmniej dwa miesiące.

Zbyt późne zgłoszenie spadku oznacza wyższy podatek

Spadkobiercy powinni ustalać podstawę opodatkowania odziedziczonych nieruchomości według cen rynkowych. Im później spadkobierca ureguluje zobowiązanie podatkowe, tym więcej pieniędzy musi zapłacić fiskusowi. Remonty i modernizacje domów lub mieszkań dokonane po dniu ich nabycia nie mają wpływu na wysokość podatku.

W ciągu dwóch miesięcy będzie wiadomo, kto pracuje w nowej skarbówce

Pracownicy dzisiejszej skarbówki i służby celnej stracą pracę z końcem marca 2008 r., jeżeli do 29 lutego 2008 r. nie zostaną im zaproponowane nowe warunki zatrudnienia w Krajowej Administracji Skarbowej.

Będzie ustalony wzór raportu

Zmieniony międzynarodowy standard będzie zawierał wzory raportu biegłego ze zmodyfikowaną opinią.

Opłata za wykorzystane pełnomocnictwa

Resort finansów odpiera zarzuty, że nowe zasady zapłaty opłaty skarbowej powodują problemy. Uważa, że obowiązek jej zapłaty został ograniczony do niezbędnych przypadków.

Obowiązuje kilometrówka

Wydatki z tytułu użytkowania przez osobę fizyczną prowadzącą firmę niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych auta są odliczane do wysokości limitu ustalonego m.in. na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Nałożenie sankcji VAT było możliwe

Na mocy obecnych, jak i poprzednich przepisów o VAT, istnieje możliwość nałożenia na podatnika dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Małe urzędy skarbowe zostaną zlikwidowane

Jeśli przy tworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej potrzebne będą redukcje, likwidacji ulegną niektóre urzędy skarbowe, zwłaszcza małe - zapowiedział wiceminister finansów Marian Banaś.

Fiskus karze za brak kas

W czasie wakacji podatnicy chętnie prowadzą działalność sezonową. Część takich przedsiębiorców nie wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Urzędy kontroli skarbowej rozpoczęły kontrole sezonowych handlowców.

Kandydata obowiązuje zakaz konkurencji

Kandydaci na doradców podatkowych po zdaniu egzaminu muszą odbyć dwuletnią praktykę. Wytyczne w sprawie praktyk przedstawiła Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

SLD wycofał projekt obniżenia VAT do 19 proc.

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy zakładający obniżkę podatku VAT z 22 proc. do 19 proc.

Kandydatom łatwiej będzie zdać egzamin

Egzamin może być zaliczony, nawet jeżeli w jednym zadaniu kandydat na biegłego nie osiągnie wymaganego minimum punktów.

Stacja przekaźnikowa powinna być opodatkowana

Definicja budowli w podatku od nieruchomości jest niezbyt fortunna. Jeżeli jednak organy podatkowe powołały biegłego, który potwierdził, że dany obiekt jest budowlą, to trudno zarzucać im dowolność.

Powrót znaków skarbowych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o opłacie skarbowej. Oznacza to powrót znaczków skarbowych zlikwidowanych z dniem 1 stycznia 2007 r.

Podatnik musi udowodnić, że nie ponosi winy

Aby przywrócić termin do uzupełnienia braków formalnych wniosku, podatnik musi udowodnić, że niedotrzymanie terminu było od niego niezależne.

Będzie nowa ewidencja podatku odroczonego

Wartością podatkową aktywów w księgach będzie kwota, która stanowiłaby koszt uzyskania przychodu w razie ich sprzedaży na dzień bilansowy.

Dodatkowe zobowiązanie przyczyną sporów podatników z fiskusem

Dodatkowe zobowiązanie przewidziane w przepisach o VAT jest przyczyną sporów podatników z fiskusem. Wątpliwości mają też sądy administracyjne.

Prowadzący działalność nie odzyskają podatku

W przypadku sprzedaży inwestycji mieszkaniowej nie jest realizowany cel ustawy, jakim jest pomoc w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie przysługuje zatem zwrot różnicy VAT.

W 2008 roku budżet z jasnymi zadaniami

W budżecie państwa na 2008 rok znajdą się elementy budżetu zadaniowego. W uzasadnieniu zostaną określone zadania i koszty ich realizacji dla ministerstw na lata 2008-2009.

Biuro rachunkowe wygrało sprawę o odszkodowanie

Ubezpieczyciele nie chcą wypłacać odszkodowań biurom rachunkowym. Mimo to podatnikom udaje się je wywalczyć.

Nie zawsze trzeba przekazywać informacje

Doradcy podatkowi nie muszą gromadzić i przekazywać informacji o praniu pieniędzy, jeśli ustalają sytuację prawną klienta lub świadczą pomoc prawną związaną z postępowaniem sądowym.

Spadkobierca zapłaci podatek

Kwoty, które zgromadził posiadacz rachunku oszczędnościowego, mogą być dziedziczne. Od otrzymanej w spadku kwoty trzeba jednak zapłacić podatek od spadków i darowizn.

Dofinansowanie do wczasów jest opodatkowane

Dopłaty do różnych form wypoczynku pracowników, wypłacane przez pracodawców, są formą świadczeń pieniężnych. Dla celów podatkowych są przychodem pracownika podlegającym PIT.

Senat o uldze podatkowej dla producentów biopaliw

Senat, który zajmował się w środę nowelizacją ustawy o podatku CIT, zaproponował wprowadzenie do ustawy poprawek doprecyzowujących. Ustawa ma wprowadzić ulgę podatkową dla producentów biokomponentów, która zrekompensuje im część kosztów produkcji.

Podatnik VAT obsługiwany będzie przez kilka urzędów

Wiążące interpretacje podatkowe wydaje minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Wniosek o wydanie interpretacji trzeba złożyć albo według miejsca zamieszkania, albo według siedziby firmy. W konsekwencji, dla podatnika VAT właściwe mogą być dwa urzędy, jeden do interpretacji VAT, drugi PIT.

Powiaty chcą agencji wykonawczych

Związek Powiatów Polskich chce, aby nadać samorządom prawo powoływania samorządowych agencji wykonawczych.

Dopłat bezpośrednich nie uda się opodatkować

Płatności powinny być przekazywane przez władze krajowe beneficjentom w pełnej wysokości. Oznacza to, że opodatkowanie dopłat dla rolników nie będzie możliwe.

Bedzie niższa stawka VAT na mieszkania i domy

Od 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć mieszkania do 120 m kw. i domy jednorodzinne do 220 m kw. - zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Ulga dla producentów biokomponentów

Senacka Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła wczoraj nowelizację ustawy o CIT, która wprowadza do systemu podatku dochodowego nową 19-proc. ulgę dla producentów biokomponentów.

Firmy zapłacą mniej za publikację danych

Firmy, które zdecydują się przesyłać sprawozdania finansowe do Monitora Polskiego B drogą elektroniczną, będą mogły liczyć na niższe opłaty za ich publikację.

Jedzenie w restauracjach będzie droższe

Wstępując do UE wynegocjowaliśmy niższą stawkę VAT w gastronomii do końca tego roku. Jeśli nie uda nam się tego przedłużyć, od stycznia jedzenie w restauracjach zdrożeje nawet o 15 proc.- pisze "Metro".

Od kary umownej klient musi zapłacić podatek

Deweloperzy zrywają umowy tuż przed oddaniem mieszkania. Podatnicy czekają miesiącami na wypłatę należnych kar umownych. Otrzymane rekompensaty klient dolicza do dochodów i płaci podatek.

Można uwzględnić faktury sprzed rejestracji

Część organów podatkowych uważa, że podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktur otrzymanych przed rejestracją dla celów VAT. Odmiennego zdania są jednak niektóre WSA.

Liczy się miesiąc przyjęcia środka trwałego do używania

Odpisów amortyzacyjnych dla celów rachunkowych dokonuje się od miesiąca, w którym środek trwały został przyjęty do używania.

Kontrowersyjna propozycja przekształcenia ZUS

Likwidację zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, funduszy celowych i przekształcenie ZUS w jednostkę budżetową zakłada projekt ustawy, którym zajmie się Sejm.

Zmiany w księdze podatkowej

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmiany rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Lokale o mniejszym metrażu ze stawką 7 proc.

Po 1 stycznia 2008 r. definicja budownictwa społecznego obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. i domy do 220 mkw. Dzięki temu będą objęte 7-proc. VAT.

Ceny za usługi spadają a wymagania rosną

Duża konkurencja na rynku przyczynia się do obniżenia opłat za świadczone usługi księgowe. Dla wielu klientów jedynym kryterium przy wyborze biura rachunkowego jest cena, tymczasem brakuje specjalistów. Nie chcąc stracić klientów, biura rachunkowe wykonują usługi, które nie należą do ich obowiązków.

Sporna sankcja za wadliwe rozliczenie

Regulacje ustawy o VAT dotyczące sankcji budzą kontrowersje co do ich zgodności z prawem UE. Przepisy unijne nie przewidują dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Zwrot dotacji potwierdza faktura

Zwrot dotacji, która zwiększyła wcześniej obrót podatnika, musi być udokumentowany wystawieniem wewnętrznej faktury VAT.

Nowe formularze dla zarabiających w Grecji

Stosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Grecją a Polską będzie prostsze. Resort finansów we współpracy z greckim opracował odpowiednie formularze.

Definicja budownictwa społecznego

Na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbędzie się jutro (10 lipca) pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT zakładającej wprowadzenie definicji budownictwa społecznego.

Powstanie skarbowy zasób kadrowy

Nie będzie konkursów na stanowiska dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego. Kandydatów będzie powoływał minister finansów.

Będzie niższy VAT od darowizn żywności

Przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić szczegółową dokumentację potwierdzającą przekazanie żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli uwzględnić spadek jej wartości.

Wzrośnie ulga na dzieci

Posłowie chcą wprowadzić nowe preferencje podatkowe dla rodzin. Określenie ilorazu rodzinnego byłoby korzystne jedynie dla osób najbogatszych. Większe szanse na realizację ma propozycja podwyższenia kwoty ulgi na dzieci.

Faktura musi potwierdzać realne transakcje

Faktura stanowiąca podstawę do realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego musi dokumentować faktycznie wykonaną usługę czy sprzedaż.

REKLAMA