| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady zaokrąglania podatków nie rozwiązały problemów

Nowe zasady zaokrąglania podatków nie rozwiązały problemów

Dla wszystkich deklaracji i ich korekt składanych po 1 stycznia 2006 roku obowiązują nowe zasady zaokrąglania podatków. Nie rozwiązują one jednak wszystkich problemów. Nie wiadomo, jak zaokrąglić podatek w zeznaniach po odliczeniu 1 proc. ulgi na organizację pożytku publicznego.

Obowiązujące przed 1 stycznia 2006 roku zasady zaokrąglania kwot w deklaracjach podatkowych różniły się od siebie. Inne obowiązywały w PIT, a inne w CIT i VAT. Podatnicy popełniali błędy. Nowelizacja Ordynacji podatkowej z 30 czerwca ubiegłego roku wprowadziła zmiany w zasadach zaokrąglania podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetek za zwłokę, opłaty prolongacyjnej, oprocentowania nadpłat oraz wynagrodzenia przysługującego płatnikom lub inkasentom. W myśl art. 63 Ordynacji podatkowej, kwoty te zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (nie zaokrągla się opłat skarbowych oraz innych opłat). Przepis ten wszedł jednak w życie 1 stycznia 2006 roku.

Przypomnijmy, że 1 września 2005 r. utraciło moc rozporządzenie ministra finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń (Dz.U. nr 240, poz. 2063). Powstała wówczas wątpliwość, jakie zasady stosować.

Minister finansów – w trybie art. 14 Ordynacji podatkowej – stwierdził, że nowe zasady zaokrąglania powinny być stosowane: do wszystkich deklaracji (korekt deklaracji) składanych po 1 stycznia 2006 r. dotyczących zobowiązań, których termin płatności upływa po tym dniu oraz w decyzjach lub postanowieniach, które zostaną wydane po 1 stycznia 2006 r. – niezależnie od tego, czy będą dotyczyły zobowiązań, których termin płatności upłynął przed czy po 1 stycznia 2006 r. Stanowisko to rozwiązało pewne problemy. Okazuje się jednak, że nie wszystkie.

– Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów znalazły się interaktywne druki VAT błędnie zaokrąglające. W połowie 2004 roku zostały umieszczone tam interaktywne formularze VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9, VAT-10, VAT-11, VAT-12 – zauważa Tomasz Król, ekspert z Monitora Księgowego. Podkreśla, że druki te miały być ułatwieniem dla podatników uczących się stosowania nowej ustawy o VAT. Nie miały funkcji liczących (np. nie liczyły wartości podatku, nie dokonywały sumowań kwot podatku), ale dokonywały zaokrągleń. Po wpisaniu jako podstawy opodatkowania np. 12 300,60 zł interaktywna deklaracja VAT-7 ze strony internetowej www.mf.gov.pl wskazywała, że prawidłowa wartość to 12 301 zł. W rzeczywistości powinno to być 12 300 zł. Formularze te są wciąż obecne na stronie ministerstwa, mimo że obowiązują już nowe wzory dla tych deklaracji – zauważa Tomasz Król.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK