| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaki termin zwrotu VAT

Jaki termin zwrotu VAT

Zmianę regulacji dotyczących zwrotu VAT zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt opracowali eksperci działający w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan).

Zmiany związane ze zwrotem podatku proponuje się poprzez wprowadzenie jednego terminu zwrotu (60 dni) we wszystkich przypadkach występowania o zwrot nadwyżki podatku naliczonego przez podatnika oraz umożliwienie korzystania z przyśpieszonego zwrotu (25 dni). Jednocześnie propozycja zawiera eliminację zaliczkowego zwrotu dla podatników, którzy nie rozpoczęli jeszcze wykonywania działalności opodatkowanej ze względu na wprowadzeniu w art. 87 tych samych zasad otrzymywania zwrotu dla wszystkich podatników

Projekt ponadto zakłada wykreślenie przepisu dotyczącego braku prawa do odliczenia VAT, gdy wydatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w przypadku importu usług z rajów podatkowych oraz nabycia usług noclegowych. Proponuje się również likwidację kaucji gwarancyjnej, wprowadzenie regulacji pozwalających na uwzględnienie podatku naliczonego w trakcie kontroli, a także rozszerzenie ulgi na złe długi w przypadku należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz przekazała projekt nowelizacji ustawy o VAT minister finansów Teresie Lubińskiej.

Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK