| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jakie wady usunąć z ustawy

Jakie wady usunąć z ustawy

Obecna ustawa o podatku od towarów i usług zawiera wady i błędy. Zwracają na nie uwagę m.in. przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Proponują również zmiany, które ułatwiłyby życie podatnikom.

dr Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym KIG

Najlepiej byłoby całą ustawę napisać od nowa, znacznie ją upraszczając. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, to sprawą pilną jest zniesienie szczegółowego obowiązku podatkowego, uregulowanie niejasności związanych z umowami-zleceniami, a także uregulowanie zasad klasyfikacji towarów i usług, objętych niższymi stawkami.

prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych

Błędy w ustawie można w zasadzie podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyłbym błędy merytoryczne. Drugą grupę natomiast stanowią typowe błędy legislacyjne i spowodowane nieumiejętnością pisania przepisów. Wręcz elementarną wadę legislacyjną zawiera np. definicja czynności podlegających opodatkowaniu.

Jerzy Martini
, doradca podatkowy, Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe

Ustawa o VAT zawiera wiele przepisów, które są uciążliwe dla podatników, niekorzystne z finansowego punktu widzenia lub niezgodne z prawem wspólnotowym. Przedstawiciele przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi z Rady Podatkowej działającej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan stworzyli kompleksowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Istotną kwestią ujętą w projekcie nowelizacji jest zmiana zasad otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Postulowane jest określenie, że podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni, zliberalizowane byłyby też zasady otrzymywania tzw. przyśpieszonego zwrotu (w terminie 25 dni).

Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK