| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy trzeba zarejestrować

Umowy trzeba zarejestrować

Usługi naukowo-badawcze nie są już zwolnione z podatku od towarów i usług. Od początku tego roku opodatkowane są stawką 22 proc. Jeśli jednak umowa zawarta w ubiegłym roku zostanie do końca stycznia zarejestrowana w urzędzie, ze zwolnienia można nadal korzystać.

Przedłużenie zwolnienia z VAT dla usług naukowo-badawczych przewiduje rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 grudnia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 266, poz. 2239). Zwolnienie dla wspomnianych usług określone w załączniku nr 4 ustawy o VAT zostało wykreślone w związku z wejściem w życie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Oznacza to, że od 1 stycznia usługi badawczo-rozwojowe (PKWiU 73) opodatkowane są podstawową 22-proc. stawką VAT.

Jednak w wydanym rozporządzeniu minister finansów zdecydował, że jednostki, które zawarły umowy o świadczenie takich usług, nadal mogą być zwolnione z VAT z tytułu tych umów, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2007 roku. Trzeba pamiętać, że zwolnienie odnosi się tylko do umów o świadczenie usług naukowo-badawczych zawartych przed 19 września 2005 r. Warunkiem niezbędnym jest zarejestrowanie ich we właściwym dla podatnika urzędzie skarbowym do 31 stycznia.

Bogdan Świąder


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK