| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zysk to nie dochód

Zysk to nie dochód

Nie trzeba mieć realnego dochodu, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego związanego z przekazaniem pieniędzy na cele statutowe - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Spółka z Sanoka przekazała pieniądze dla swojego jedynego udziałowca z przeznaczeniem na jego cele statutowe. Skorzystała także ze zwolnienia tej kwoty od podatku (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Izba Skarbowa w Rzeszowie jednak podważyła podstawę tego zwolnienia. Zdaniem izby, firma nie spełniła jednego z warunków – osiągnięcia realnego dochodu. Spółka w roku poprzednim osiągnęła stratę w działalności gospodarczej. Organ nakazał spłatę zaległego podatku.

Firma wniosła skargę na tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Zarzuciła izbie, że błędnie utożsamia pojęcie dochodu w rozumieniu ekonomicznym z identycznie brzmiącym w prawie podatkowym.
W ocenie sądu stanowisko organu podatkowego jest nieuzasadnione i narusza wspomniany przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do treści tej regulacji, wolne od podatku są wyłącznie organizacje działające na podstawie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Ten warunek spełniał udziałowiec spółki z Sanoka. Przepisy nie nakładają na nią żadnych dodatkowych obowiązków. W szczególności nie wymagają, by osiągnęła realny dochód, czyli zysk w znaczeniu ekonomicznym. To pojęcie nie funkcjonuje w prawie podatkowym.
Do zastosowania zwolnienia od podatku wystarczy wykazać dochód w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niekonsekwentne byłoby założenie, że spółka posiada dochód dla potrzeb opodatkowania, a nie ma go dla skorzystania ze zwolnienia.
Sygn. akt SA/Rz 2918/01

Marcin Piasek


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK