| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowa stawka podatkowa i nowe zwolnienia

Nowa stawka podatkowa i nowe zwolnienia

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu odbyło się głosowanie nad poprawkami w ustawach o podatkach dochodowych. Senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem nowej 50-proc. stawki PIT, która dotyczyłaby osób uzyskujących dochód roczny powyżej 600 000 zł. Przychylili się też do poprawek, które wprowadziły nowe zwolnienia z tytułu alimentów, rent strukturalnych i bonów żywnościowych, oraz do poprawki przewidującej, że do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczyć niewpłaconych składek na ZUS, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Ten ostatni przepis znalazł się zarówno w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i prawnych. Jest to konsekwencją rozwiązania przyjętego przez Sejm, który uchwalił, że pracodawcy nie mogą wliczać do koszów uzyskania przychodów pensji niezapłaconych pracownikom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy i stosunków pokrewnych, a jedynie zaksięgowanych jako pensje należne.


Senatorowie przyznali też małżonkom, którzy będą się rozliczać po śmierci jednego z nich na zasadach przewidzianych dla wspólnego opodatkowania, prawo do tego, aby wraz ze składanym rocznym zeznaniem podatkowym mogli składać wniosek o wznowienie postępowania na podstawie art. 240 par. 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej, jeżeli została wydana decyzja ostateczna w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego lub stwierdzenia nadpłaty na podstawie art. 104 tej ustawy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK