| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgę na złe długi trzeba poprawić

Ulgę na złe długi trzeba poprawić

Podatnicy skarżą się na przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Czy zakres tej ulgi powinien być rozszerzony i jak to zrobić?

Antoni Dąbrowski, radca prawny i doradca podatkowy, P. Kacprzyk Kancelaria Prawna Mazars Polska

– Chciałbym wskazać na dwa elementy, które można zmienić. Obecna regulacja wymaga od podatnika, aby wierzytelności zostały odpisane jako nieściągalne w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i żeby stanowiły koszty uzyskania przychodów. Przepis więc znacznie ogranicza korzystanie z ulgi przez podatników. Należy więc ten wymóg złagodzić. Uważam, że można wprowadzić zapis, żeby dla skorzystania z ulgi wystarczyło samo uprawdopodobnienie, że wierzytelność jest nieściągalna, np. w sytuacji gdy minęło sześć miesięcy od terminu płatności i jednocześnie wierzyciel kilkakrotnie wzywał dłużnika do zapłaty zobowiązania. W takiej sytuacji podatnik powinien mieć prawo do skorzystania z ulgi.
Trzeba też wykreślić przepis, który wyklucza zastosowanie ulgi u podatników, którzy są powiązani z dłużnikami (art. 89a ust. 7 ustawy o VAT). Chodzi w szczególności o powiązania kapitałowe, gdzie jeden z kontrahentów posiada co najmniej 5 proc. praw głosu u drugiego kontrahenta. Obecnie, jeżeli taki związek istnieje, skorzystanie z ulgi jest wykluczone. Moim zdaniem nie ma to uzasadnienia, ponieważ skorzystanie z tej ulgi jest neutralne dla budżetu państwa. Wierzyciel zmniejsza swój podatek należny, a dłużnik ma obowiązek skorygować podatek naliczony, ewentualnie musi wykazać podatek należny w związku z korektą po stronie wierzyciela. Nie ma więc uzasadnienia, żeby wykluczać zastosowanie ulgi, w sytuacji gdy istnieją powiązania między podmiotami, bo one nie oznaczają automatycznie, że strony dokonują nadużycia.

Notował Łukasz Zalewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK