| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z jakich ulg należy korzystać, a jakich się wystrzegać

Z jakich ulg należy korzystać, a jakich się wystrzegać

W 2006 roku zaczęły obowiązywać nowe ulgi i zwolnienia. Skorzystanie jednak z niektórych z nich może okazać się ryzykowne. Najmniej wątpliwości budzi zwrot VAT na materiały budowlane. Do najbardziej kontrowersyjnych ulg można z pewnością zaliczyć ulgę na nianie, bo może wcale się nie opłacać.

Choć większość podatników jeszcze nie rozliczyła się z podatku za 2005 rok, wielu już myśli, co zrobić, żeby zapłacić jak najmniej w roku 2006. Ulgi i zwolnienia obowiązujące od lat nie powinny podatnikom sprawiać kłopotu. Są jednak także takie, które podatnicy odliczają od niedawna lub będą odliczać po raz pierwszy.
Ulga innowacyjna, sportowa czy ulga na nianie może pozwolić na oszczędność w podatku. Jednak – choć przepisy stanowiące podstawę do odliczenia nie są skomplikowane – nie wiadomo, czy w praktyce nie przyniosą jakichś niespodzianek.

Ulga na nianie

Z roku na rok na podatkach można zarobić coraz mniej. Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zniknęły w ciągu ostatnich kilku lat najbardziej intratne ulgi: stare ulgi budowlane, ulga remontowa czy ulga uczniowska.
W ustawie znalazły się jednak nowe odliczenia i zwolnienia. Od 2005 roku podatnicy mogą korzystać z odliczenia wydatków na internet. W 2006 roku pojawiły się kolejne trzy ulgi: sportowa, innowacyjna dla przedsiębiorców oraz tzw. ulga na nianie. Ta ostatnia ulga obowiązuje od 1 listopada 2005 roku. i chyba budzi największe wątpliwości. Co prawda podatnicy mogą odliczyć od podatku wydatki poniesione z własnej kieszeni na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pomocy domowych, m.in. niań, ale wiele wskazuje, że ulga będzie martwym odliczeniem. I to nie tylko z uwagi na to, że gosposię czy nianię dla skorzystania z ulgi trzeba przenieść z szarej strefy i podpisać z nią umowę, przede wszystkim, żeby z odliczenia skorzystać, najpierw będzie trzeba zapłać za gosposię ZUS z własnej kieszeni. Dodając do tego inne warunki – zwłaszcza to, że umowa aktywizacyjna musi trwać nieprzerwanie 12 miesięcy – ulga na nianie staje się odliczeniem mało interesującym.

Kusząca ulga na sport

W tym roku po raz pierwszy będzie także można skorzystać z ulgi związanej z wydatkami na kluby sportowe zrzeszające juniorów. Posłowie uchwalili ją wbrew woli rządu. Konstrukcja ulgi może zachęcać do skorzystania z niej, ale jednocześnie budzi wiele wątpliwości. Najbardziej kusząca może okazać się dla właścicieli klubów sportowych, gdyż te ostatnie nie muszą opodatkowywać przekazanych im wpłat. To oznacza zwolnienie z podatku do 10 proc. dochodów właścicieli klubów. Przepisy nie nakazują żadnych szczególnych obowiązków dokumentacyjnych. I tu może być problem. Trudno bowiem przypuszczać, by intencją ustawodawcy było pozwolenie, by do skorzystania z ulgi uprawniało zwykłe oświadczenie klubu, że otrzymał pieniądze.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK