| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zgłoś projekt przez internet

Zgłoś projekt przez internet

Każdy, komu dały się we znaki absurdalne przepisy podatkowe, teraz może zgłosić propozycję ich zmiany. Wystarczy, że wejdzie na utworzoną właśnie stronę internetową www.podatki.gov.pl i zapisze swoje pomysły. Przedstawiciele biznesu i eksperci mają jednak mieszane odczucia dotyczące tej inicjatywy.

– Chcemy wykorzystać potencjał i mądrość podatników. Często to oni miewają najlepsze propozycje zmian – powiedział Gazecie Prawnej wiceminister finansów Mirosław Barszcz. Zapewnił, że nową stroną internetową opiekować się będzie zespół specjalistów, którzy na bieżąco będą analizować zgłaszane propozycje. Najtrafniejsze, dotyczące uproszczenia systemu podatkowego, zostaną uwzględnione w pracach rządu.

Dlaczego resort finansów nie przedstawił do dyskusji konkretnych projektów?

– Mamy własne koncepcje, nad którymi intensywnie pracujemy. Pomysły zgłaszane przez przedsiębiorców czy podatników mogą jednak przyczynić się do tego, że przyszłe projekty zmian będą znacznie lepsze – wyjaśnił wiceminister Mirosław Barszcz.

Mieszane odczucia dotyczące nowej inicjatywy mają jednak przedstawiciele biznesu.

– Przecież już tworzono strony internetowe, na których można było zgłaszać pomysły zmian w podatkach. Organizacje biznesowe przedstawiły Ministerstwu Finansów własne propozycje. Może trochę niepokoić, że teraz na nowo będą zbierane opinie podatników. Nie można wykluczyć, że doprowadzi to do przeciągania prac nad zmianami. W pierwszej kolejności należałoby uwzględnić już zgłoszone opracowania – powiedział nam Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej.

Także przedstawiciele ekspertów podatkowych wypowiadają się dość wstrzemięźliwie na temat uruchomienia nowej strony internetowej.

– Nie wiązałbym z tym przesadnie dużych nadziei. Podatnicy będą raczej pisali o tym, co ich boli. Tylko nieliczni zapewne sformułują propozycje konkretnych zmian legislacyjnych. Duże nadzieje pokładam za to w zespołach roboczych, które mają opracować projekty zmian. Do pracy w tych zespołach Ministerstwo Finansów powołało bardzo dobrych specjalistów – powiedział nam Sylwester Grochowina, dyrektor działu podatkowego KPMG. Dodał, że członkowie zespołów w pierwszej kolejności przygotują propozycje zmian służące uproszczeniu systemu podatkowego i zmniejszeniu jego uciążliwości dla podatników i płatników. Chodzi o zmiany, które nie pociągają za sobą skutków budżetowych. Z kolei propozycje, które mogłyby mieć wpływ na wysokość dochodów budżetu, wymagają szczegółowych wyliczeń. Dlatego ich przygotowanie może zająć więcej czasu.

Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK