| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe regulacje, a już do wymiany

Nowe regulacje, a już do wymiany

Nowa ustawa o finansach publicznych obowiązuje zaledwie od kilku dni, a już minister finansów zapowiada, że podzieli ona los swojej poprzedniczki, która zaraz po tym, jak zaczęła obowiązywać, musiała być zmieniana.

Ustawę o finansach publicznych, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2006 roku, zmieniono w ostatniej chwili, tuż przed publikacją, ponieważ Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją przepisów dotyczących audytu wewnętrznego i autonomii budżetowej. Mankamentów w ustawie jest jednak więcej. Okazuje się, że wciąż mogą powstawać fundusze celowe, a praktyka poprzednich lat dowodzi, że kontrola parlamentarna nad nimi jest ograniczona.

Do powstawania zjawisk patologicznych przyczyniało się wielokrotnie gromadzenie i wydatkowanie środków publicznych w formie środków specjalnych. Miały one m.in. zatrzymywać najlepszych pracowników, którzy w firmach prywatnych zarobiliby znacznie więcej niż w ministerstwie. W praktyce działo się inaczej. Dlatego w nowej ustawie środków specjalnych już nie ma.

Dużym mankamentem jest też możliwość powstawania nowych funduszy celowych.

– To jest złamanie zasady, która miała być sukcesem poprzedniej ustawy, to znaczy: jeśli zlikwidujemy jakiś fundusz, to nie powstanie na jego miejsce inny – stwierdziła Katarzyna Kuniewicz z Katedry Finansów Publicznych KUL. Doświadczenia funkcjonowania kilkunastu funduszy celowych pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że środki publiczne gromadzone w funduszach podlegają znacznie słabszej kontroli niż środki budżetowe.

Jak tłumaczyła nam dalej nasza rozmówczyni, istnienie funduszy celowych ma swoje uzasadnienie w zapewnieniu stałego i niepodlegającego politycznym targom finansowania najważniejszych zadań publicznych.

– Pomysł z założenia jest sensowny, jednak w Polsce skala tego zjawiska przybiera niepokojące rozmiary i środki gromadzone poza budżetem w formie funduszy celowych stają się realną konkurencją dla finansowania zadań z budżetu państwa – powiedziała K. Kuniewicz.

Łukasz Zalewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK