| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd jak drukarnia

Urząd jak drukarnia

Urzędnicy w obawie przed koniecznością poprawiania błędów we wnioskach o zwrot VAT na własną rękę drukują formularz zaproponowany przez Ministerstwo Finansów. Podatnicy nie spieszą się jednak ze składaniem wniosków, a w już złożonych popełniają błędy.

Procedurę zwrotu VAT za materiały budowlane rozpoczyna złożenie wniosku do urzędu skarbowego. Z sondy przeprowadzonej przez Gazetę Prawną wynika jednak, że na razie podatnicy nie spieszą się ze składaniem dokumentów. Do urzędów skarbowych wpływa od kilku do kilkunastu wniosków.
– Do tej pory w całym województwie dolnośląskim wpłynęło 47 wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane – poinformowała Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu. Podobnie jest w innych regionach kraju. W województwie lubelskim w poszczególnych urzędach odnotowano po kilka wniosków, w urzędach Trójmiasta złożono od 2 do 10 wniosków, w łódzkim – 100, w opolskim – 21.

Wniosków przybędzie

Urzędnicy spodziewają się jednak znacznie większej liczby wniosków.
– Szacujemy, że do urzędów skarbowych w województwie śląskim może wpłynąć około miliona wniosków o zwrot VAT. Te prognozy biorą się stąd, że w ubiegłym roku tylko z ulgi remontowej w naszym regionie skorzystało 900 tys. osób – wyjaśniła Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach. Również Mariusz Olech z Izby Skarbowej w Lublinie zwrócił uwagę na fakt, że choć do tej pory nie odnotowano dużego zainteresowania zwrotem VAT na materiały budowlane, to jednak już teraz widać, że w związku z obsługą tych wniosków, skarbowców czeka dużo pracy.
Przy złożeniu wniosku o zwrot VAT podatnicy muszą dopilnować, aby wniosek był kompletny i zawierał wszystkie wymagane załączniki.
– Aby komplikacji było jak najmniej, podjęliśmy wiele kroków związanych z inforowaniem podatników. Wiadomości na temat zwrotu VAT można uzyskać m.in. na stronach internetowych czy w uruchomionych punktach informacji telefonicznej – twierdzi Mariusz Olech. Takie akcje są prowadzone w urzędach skarbowych w całej Polsce.

Wzór ministra

Wszyscy pracownicy izb skarbowych, z którymi rozmawialiśmy, stwierdzili, że będą namawiać podatników do stosowania wzoru wniosku o zwrot VAT opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Pozwoli to uniknąć wezwań o uzupełnienie wniosku, a tym samym przedłużenia terminu załatwienia sprawy.
– Urzędy skarbowe w województwie dolnośląskim na własną rękę drukują wzór wniosku o zwrot materiałów budowlanych, jaki zaproponowało Ministerstwo Finansów. Wzór ten dostępny jest w urzędach i na stronie internetowej. Będziemy namawiać podatników do korzystania z tego wzoru. To pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie akcji – argumentowała Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK