| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowy podejrzany

Księgowy podejrzany

Gdy pojawią się nieprawidłowości w firmie, urzędnicy skarbowi nie szukają rzeczywistych sprawców, tylko winią księgowego lub dyrektora finansowego. Ci, nie mając innego wyjścia, dobrowolnie poddają się odpowiedzialności. Księgowi nie chcą być jednak kozłami ofiarnymi.


Księgowy nie ma wyjścia

Nawet gdy księgowy lub dyrektor finansowy nie ponoszą winy i nie zgadzają się z zarzutami, często biorą na siebie odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego i ustawy o rachunkowości. Są podlegli zarządowi, nie mogą więc powiedzieć, że coś nie leżało w ich kompetencjach, bo to wiązałoby się z utratą pracy. Tym bardziej, że firmy, w których są zatrudnieni, są w stanie nawet zapłacić grzywnę i ponieść koszty związane z postępowaniem. W takim przypadku, księgowy któremu zależy na pracy, przeważnie się na to godzi. Jeśli dojdzie do dobrowolnego poddania się odpowiedzialności, nie jest traktowany jako ukarany, nie ponosi więc konsekwencji prawnych. Tak wygląda postępowanie w drobnych wykroczeniach i przestępstwach skarbowych.
– W większych sprawach, gdy chodzi o miliony złotych, postępowanie jest bardziej skomplikowane – przyznaje Dariusz Malinowski. Urzędnicy boją się wszczynać postępowania karne, a jeśli już się na to decydują, to w takich sprawach do odpowiedzialności pociągani są również członkowie zarządu, którzy odpowiadają za finanse spółki. Nie przeszkadza to jednak w tym, aby odpowiadali również księgowi czy dyrektorzy finansowi.
– Za jedno przewinienie karne skarbowe do odpowiedzialności może być pociągniętych wiele osób – stwierdził Dariusz Malinowski. Dodał, że zasadą wynikającą z ustawy o rachunkowości i kodeksu karnego skarbowego, we wszystkich sprawach tego typu jest to, że odpowiedzialność ponosi kierownik jednostki, czyli faktycznie zarząd spółki.
Posłanka Anna Sobecka przyznaje, że nie jest usatysfakcjonowana odpowiedzią Ministerstwa Finansów, bo co innego wynika z relacji księgowych, którzy do niej przychodzą po pomoc.
– Ludzie, którzy się do mnie zwrócili opowiadali, że złe traktowanie księgowych przez organa ścigania to powszechne zjawisko. Tyle tylko, że do urzędów centralnych te sprawy nie docierają – mówi posłanka.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK