| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe przepisy korzystniejsze

Nowe przepisy korzystniejsze

W związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych i o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych Główna Komisja Orzekająca nie mogła rozpatrzyć sprawy przyznania nienależnej bonifikaty.

Kierownik działu przekształceń i nadzoru właścicielskiego urzędu miasta i zastępca dyrektora wydziału geodezji i gospodarki nieruchomości urzędu miasta odpowiadali za udzielenie nienależnej bonifikaty na mieszkania, czym naruszyli dyscyplinę finansów publicznych. Kierownik zaniżył kwotę należną gminie o ponad 57 tys. zł, a zastępca dyrektora o ponad 306 tys. zł. Komisja I instancji uznała ich winnymi i nałożyła karę upomnienia i zwrot kosztów postępowania.

Główna Komisja Orzekająca uznała, że nie może merytorycznie rozpatrzyć sprawy, ponieważ od 1 stycznia 2006 roku obowiązują nowe przepisy dwóch podstawowych ustaw – o finansach publicznych i o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zasadą jest stosowanie nowych przepisów przy orzekaniu, chyba że przepisy ustawy w dniu popełnienia czynu są względniejsze dla obwinionego. GKO uznała, że nastąpiły duże zmiany w przepisach dotyczących rozpatrywanej sprawy, w związku z czym uchyliła orzeczenie I instancji, stwierdzając, że należy zastosować nowe przepisy ustawy i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia. GKO przekazała też sugestie Komisji I instancji. Powinna ona odpowiedzieć na pytania: czy w świetle przepisów nowych ustaw podpisanie protokołu wystarcza do orzeczenia naruszenia dyscypliny finansów, czy można odstąpić w tej sprawie od wymierzenia kary i czy nie należy zastosować artykułu o znikomym stopniu szkodliwości czynu.

Łukasz Zalewski


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK