REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MF: zwrot akcyzy tylko dla właścicieli sprowadzonych samochodów

Ministerstwo Finansów opracowało zasady zwrotu części akcyzy za sprowadzane z UE używane samochody; będzie to kosztowało budżet państwa ok. 580 mln zł - wynika z projektu ustawy, opublikowanego na stronach internetowych resortu.

Stratę można uwzględniać w kosztach podatkowych

Jeżeli podatnik, który poniósł nakłady na obcy środek trwały, straci nad nim władztwo z przyczyn innych niż zmiana działalności, to nie można zakładać, że powstała strata nie jest kosztem.

Za przywilej będzie płacił przedsiębiorca

Firmy, które uzyskają status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będą rzadziej kontrolowane przez organy celne. O ten przywilej będzie można się ubiegać od 1 stycznia 2008 r.

Najpierw trzeba ustalić dochód spółki

Dla ustalenia dochodu wspólników spółki cywilnej najpierw trzeba określić dochód spółki, tak jakby to ona była podatnikiem. Potem dzieli się go w proporcji do udziałów wspólników.

Rząd popiera zmiany

Ukazał się projekt informacji rządu o zmianach we Wspólnotowym Kodeksie Celnym. Rząd zaakceptował nowe rozwiązania.

Nowe firmy poczekają na zwrot VAT pół roku

Wydłuża się termin zwrotu podatku z 60 do 180 dni. Ucierpieć mogą spółki powoływane do realizacji konkretnych celów. Deweloperzy szukają możliwości uniknięcia półrocznego kredytowania fiskusa.

O zwrot będą mogli ubiegać się tylko właściciele aut

O zwrot akcyzy od używanego samochodu będą mogli ubiegać się tylko właściciele takiego auta.

Gdzie dostawa, tam podatek

Każde państwo może nałożyć VAT na dostawę i ułożenie kabla światłowodowego. Zostanie on naliczony proporcjonalnie do długości kabla.

Standardy bardziej dostępne

Łatwiej będzie spółkom stosować standardy. Prostsze będą też metody wyceny dywidend w sprawozdaniach spółek dominujących.

Inwestorzy muszą wypełnić PIT

Do końca kwietnia indywidualni inwestorzy mają czas na rozliczenia podatkowe dochodów z inwestycji dokonanych w 2006 roku, i to także w jednostki uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych.

Cło i VAT na zakupy poza UE

Polacy coraz częściej robią zakupy za granicą korzystając z pośrednictwa internetu. Przesyłki zagraniczne przed doręczeniem adresatowi w Polsce podlegają kontroli celnej. Dokonując zakupów poza krajem, trzeba liczyć się z możliwością dodatkowych kosztów.

Konieczne są nowe procedury

Zmiany w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 23 wymuszą wdrożenia procedur, dzięki którym koszty podlegające kapitalizacji będą identyfikowane.

KPP: podarujmy 2 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

Konfederacja Pracodawców Polskich apeluje do parlamentarzystów o podjęcie odpowiedniej inicjatywy ustawodawczej tak, aby podatnicy mogli przekazywać nie jeden, ale dwa proc. podatku na rzecz wybranych przez nich organizacji pożytku publicznego.

Ustalono wzór upoważnienia do kontroli

Nowy wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej opracowało Ministerstwo Finansów. Zmiany związane są z ostatnią nowelizacją Ordynacji podatkowej.

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.

Od światłowodu trzeba płacić podatek

Sprawą opodatkowania światłowodów umieszczanych w kanałach telekomunikacyjnych zajmie się Komitet Stały ds. Informatyzacji i Łączności.

Fiskus chce poznać wydatki osobiste podatników

Podczas kontroli nieujawnionych źródeł dochodów podatnicy muszą wypełniać specjalne ankiety. Trzeba w nich podawać m.in. szczegółowe wydatki, jakie poniesiono na konsumpcję i dobra trwałego użytku. Zdaniem ekspertów, ankiety opracowane przez fiskusa są nieuczciwe, a ich zgodność z prawem - wątpliwa.

Zadania dla audytorów zostaną ujednolicone

Audytorzy wewnętrzni otrzymają szczegółowe wytyczne i wskazówki do realizacji zlecanych im zadań - zapowiada resort finansów.

Nie będzie zmian w opodatkowaniu

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasad opodatkowania dochodów kapitałowych.

Oświadczenie musi być prawdziwe

Termin do zawiadomienia doradców podatkowych o konieczności złożenia oświadczeń lustracyjnych już upłynął. Teraz doradcy mają miesiąc na odpowiedź.

Dywidendę spółka wpisuje do księgi

Spółki wypłacające dywidendę wpisują do ewidencji księgowej jej wartość oraz dane potwierdzające fakt pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego.

Zamiast wpłat dla klubu stypendia dla zawodników

Samorządy mają problem ze wsparciem sportu kwalifikowanego. Uchwały gmin o dofinansowaniu klubów kwestionują regionalne izby obrachunkowe. Ministerstwo deklaruje, że problem zostanie rozwiązany w nowej ustawie.

65 proc. firm audytorskich może zniknąć z rynku

Jednoosobowe firmy audytorskie mogą nie sprostać zmianom wynikającym z 43 Dyrektywy UE. Na rynku mogą przetrwać tylko podmioty, które połączą się w większe grupy. Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach resort finansów przedstawi pod koniec kwietnia.

Urzędników jest coraz mniej, ale pracują skuteczniej

W 2006 roku urzędy kontroli skarbowej ujawniły o 13 proc. więcej zaległości podatkowych niż w 2005 roku, mimo że zatrudnienie w nich spadło – wynika ze sprawozdania z kontroli skarbowej.

Banki mogą liczyć na większą pomoc

Banki spółdzielcze mogą uzyskać pomoc de minimis w ramach ulgi podatkowej. Jej wartość nie może przekroczyć 200 tys. euro. Dotychczas limit ten wynosił 100 tys. euro.

Termin zapłaty podatku od nieruchomości

Dziś mija termin odprowadzenia podatku od nieruchomości przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (termin ustawowy przypada 15 kwietnia, tj. w niedzielę).

Straty można pokryć z funduszu remontowego

Spółdzielnia może pokryć stratę z funduszu remontowego, gdyż jest to jej fundusz własny.

Czarter statku zwolniony z podatku

Czarter statku jest zwolniony z VAT. Podatku nie trzeba płacić nie tylko od czarteru całości statku, ale również jego części.

Dzień otwarty w urzędach

Jutro wszystkie urzędy skarbowe w Polsce będą otwarte dla podatników.

Wydatki niepełnosprawnych

Wiceminister finansów Jacek Dominik wyjaśnił w Sejmie, że osoby niepełnosprawne nie muszą dokumentować wysokości poniesionych kosztów, aby skorzystać z ulgi w związku z opłacaniem przewodnika dla niewidomych, posiadaniem psa przewodnika lub używaniem samochodu na dojazd na zajęcia rehabilitacyjne.

Wydatki na adaptację lokalu są amortyzowane

Wydatki poniesione w związku z adaptacją lokalu powiększają wartość początkową środka trwałego i podlegają odpisom amortyzacyjnym.

Urząd skarbowy ma trzy lata na wydanie decyzji

Nie warto zwlekać ze zgłoszeniem nabycia spadku w urzędzie skarbowym. Może się bowiem okazać, że podatek i tak trzeba zapłacić, ale od dużo wyższej wartości niż rzeczywiście otrzymana.

Korekta chroni przed sankcją, nie przed odsetkami

Przepisy pozwalają uniknąć sankcji karnych za niezapłacenie podatku. Wystarczy, jeśli podatnik po zakończeniu kontroli dokona skutecznej korekty. Brak wpłaty w terminie spowoduje konieczność zapłaty odsetek od zaległości.

Są szanse na zwrot akcyzy

Producenci rolni zyskają możliwość ubiegania się o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

Prowizje to nie dochód

Uznanie przez radę gminy za źródło jej dochodów własnych m.in. różnych prowizji jest nieistotnym naruszeniem prawa. Niemniej uchwała taka powinna zostać zmieniona.

Należy wskazać powód zmiany postanowienia

Dyrektor izby skarbowej zmieniając lub uchylając postanowienie naczelnika urzędu skarbowego dotyczące interpretacji podatkowej musi wskazać, jakie naruszenie miało miejsce i na czym ono polegało.

Zwrot wydatków jest opodatkowany

Członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie przysługuje zwolnienie podatkowe takie jak dla diet lub zwrotu kosztów.

Podatnicy i fiskus rzadko korzystają z mediacji

Przepisy o postępowaniu mediacyjnym przed sądami administracyjnymi są w praktyce martwe. Przyczyną jest niechęć fiskusa do dialogu i brak zainteresowania ze strony podatników. Urzędnicy wolą przegrać przed sądem, niż odpowiadać za decyzje niekorzystne dla budżetu.

Amnestia podatkowa

Rada Ministrów zajęła wczoraj negatywne stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zaniechaniu poboru PIT od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Skarbowy zasób kadrowy

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzy dziś nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Konieczne jest zezwolenie na prowadzenie składu

Przedsiębiorca, który zamierza produkować i przetwarzać tzw. wyroby akcyzowe zharmonizowane, musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego.

Po wniesieniu aportu trzeba skorygować VAT

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego podatku.

Gmina musi ogłosić swoją uchwałę

Uchwała rady gminy jest aktem prawa miejscowego. Wchodzi zatem w życie po 14 dniach od ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym, a nie z dniem jej podjęcia.

Nie będzie obiecanych oszczędności

Zapowiadana przez minister Gilowską reforma finansów podzieliła samorządy. Wiele wskazuje na to, że zmiany nie przyniosą zapowiadanych oszczędności. Gminy zyskają jednak możliwość indywidualnego ustalania wskaźnika zadłużenia.

Rewidentów czekają zmiany

Biegli rewidenci uzyskają możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w dowolnej formie. To efekt zmian przygotowywanych w 8 Dyrektywie.

Spółkom akcyjnym przybędzie obowiązków

Spółki giełdowe będą publikowały zasady ładu korporacyjnego wraz z rocznym sprawozdaniem z działalności.

Od wygranej w internecie 10-proc. podatek

Wygrana w konkursie internetowym powinna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Opodatkowany zwrot akcyzy

Zaliczana do kosztów akcyza od używanego auta sprowadzonego do Polski będzie po jej zwrocie opodatkowana PIT.

Decyzja mogła być doręczona w miejscu pracy

Decyzja dotycząca podatnika może być doręczona do jego miejsca pracy i przekazana osobie uprawionej do odbioru korespondencji.

Pomoc dla ryczałtowców

Jutro senacka komisja zajmie się poprawką zmieniającą zasady ustalania dochodów dla ryczałtowców w przypadku ubiegania się o pomoc społeczną.

REKLAMA