| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IKE - podatek sankcyjny

IKE - podatek sankcyjny

Jeśli w trakcie oszczędzania lub wypłaty środków z indywidualnego konta emerytalnego naruszymy przepisy ustawy o IKE, to albo pozbawimy się prawa do ulgi w podatku od oszczędności, albo wręcz zmuszeni zostaniemy do zapłacenia podatku w sanacyjnej wysokości 75 proc.

Kiedy tak się stanie? Wtedy, gdy okaże się, że w trakcie oszczędzania lokowaliśmy pieniądze na więcej niż jednym IKE. Wówczas zapłacimy podatek w wysokości 75 proc. dochodu. I to od obu (lub więcej) IKE, a nie tylko od nadwyżki ponad jedno IKE. Stanie się tak także wtedy, gdy nie dotrzymamy warunków umowy, a więc środki z IKE będą miały charakter wypłaty, a nie zwrotu. Oznacza to, że utracimy prawo do zwolnienia, a ponadto objęci zostaniemy podatkiem sankcyjnym.
Wynika to z art. 30 ust. 1 pkt 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tytułu gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, należy zapłacić podatek zryczałtowany w wysokości 75 proc. uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym.
Podatek sankcyjny będziemy musieli zapłacić sami lub na wezwanie urzędu skarbowego.
Natomiast jeśli oszczędzaliśmy na jednym IKE i wypowiemy umowę oraz wypłacimy zgromadzone oszczędności przed terminem, będziemy obciążeni 19-proc. podatkiem od zysku z oszczędności. Podatek ten wyliczy, pobierze i zapłaci fiskusowi instytucja finansowa, która prowadziła nasze IKE.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK