| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa dni na decyzję

Dwa dni na decyzję

Tylko do jutra przedsiębiorcy mają czas na decyzję, w jaki sposób chcą płacić podatek w 2006 roku. 20 stycznia mija termin na złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Od zadeklarowanej na początku roku chęci płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych będzie zależało, w jaki sposób podatnik będzie rozliczał się przez cały rok podatkowy.

Czas na wybór formy opodatkowania na ten rok mija bezpowrotnie 20 stycznia. Jest to termin nieprzekraczalny. Jeśli podatnik spóźni się z oświadczeniem, nie wywoła ono żadnych skutków prawnych. Podatek trzeba będzie płacić na dotychczasowych, często niekorzystnych zasadach.
Jeszcze tylko do jutra podatnik może zdecydować, czy pozostaje przy dotychczasowej formie opodatkowania, czy też wybiera inną. A jest w czym wybierać. Podatnik może płacić podatek według stałej 19-proc. stawki (tzw. podatek liniowy). Może też płacić podatek według skali podatkowej albo zdecydować się na płacenie ryczałtu ewidencjonowanego. Niektórzy podatnicy mogą wybrać kartę podatkową. Niestety każda z tych form ma określone wady i zalety. Przed dokonaniem wyboru warto więc przeprowadzić precyzyjny rachunek ekonomiczny.
Wybór dokonany w tym roku dotyczy też lat następnych, chyba że podatnik do 20 stycznia następnego roku zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z danego sposobu opodatkowania lub złoży pisemny wniosek o zastosowaniu innych form opodatkowania. Jeśli w tym terminie podatnik nie wybierze innej formy opodatkowania, dla fiskusa będzie to jednoznaczne, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w ten sam sposób co w latach poprzednich.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK