| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Na sprzęt o przeznaczeniu indywidualnym

Na sprzęt o przeznaczeniu indywidualnym

Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, zakupiony sprzęt, urządzenia czy narzędzia techniczne powinno cechować ich indywidualne przeznaczenie i niezbędność w rehabilitacji. Muszą też ułatwiać osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych.

Podatnik będący osobą niepełnosprawną lub taki, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, ma prawo odliczyć wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Odliczenie dokonywane jest od dochodu osiągniętego w danym roku podatkowym.

Warunkiem odliczenia poniesionych na cele rehabilitacyjne wydatków jest ich faktyczne poniesienie i brak rekompensaty (zwrotu) tych wydatków w jakiejkolwiek formie, czyli zarówno z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak i ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podkreślił Trajan Szuladziński, doradca podatkowy, wysokość wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, czyli faktur VAT, jak i rachunków wystawianych przez podatników zwolnionych z VAT. Nie dotyczy to jednak wydatków na opłacenie przewodników, utrzymania psa przewodnika, jak i używania samochodu osobowego. W tych przypadkach odliczyć od dochodu można kwotę nieprzekraczającą w roku podatkowym 2280 zł.

– W przypadku najczęściej wydatkowanych kwot na zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń potrzebnych w rehabilitacji ustawodawca wymaga, aby były to niezbędne wydatki.

Zgodnie z orzecznictwem sądowym określenie „niezbędnych w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do tych wydatków tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi indywidualnych, niezbędnych w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiających tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności – stwierdził Trajan Szuladziński.

Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »