| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Najważniejsze są dokumenty
Tak jak ma to miejsce w przypadku większości innych ulg podatkowych, tak i w przypadku ulgi remontowo-modernizacyjnej podstawowym warunkiem umożliwiającym korzystanie z odliczenia jest właściwe udokumentowanie wydatków objętych ulgą.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że wysokość wydatków na cele określone w dawnym art. 27a ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że w przypadku wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, wysokość wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – wysokość wydatków ustala się na podstawie dowodu wpłaty.
Jak wypełnić załącznik PIT/D
1. Wypełnij część A załącznika PIT/D. W tej części należy podać dane identyfikacyjne podatnika składającego załącznik, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz adres zamieszkania. Małżonkowie wnoszący o łączne opodatkowanie dochodów oraz małżonkowie opodatkowujący swoje dochody indywidualnie wypełniają zarówno część A.1., jak i część A.2., z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których orzeczono separację.
2. Wypełnij część D.5 załącznika PIT/D. Służy ona do wykazania odliczeń dokonywanych w ramach ulgi remontowej. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć odpowiedni kwadrat w pozycjach 78, 79 lub 80 deklarując, na jaki cel ponieśliśmy wydatki (78 – remont i modernizacja lokalu mieszkalnego, 79 – remont i modernizacja budynku mieszkalnego lub wpłata dokonana na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, 80 – remont i modernizacja instalacji gazowej).
3. Ustal limit odliczenia. Na podstawie deklaracji o celu, na jaki poniosłeś wydatki, ustalony zostanie limit odliczenia, który należy wpisać w poz. 81 formularza. W kolejnej pozycji (82) należy wpisać kwotę wydatków poniesionych w 2003 r. W następnej pozycji (83) należy wpisać kwotę odliczeń z tytułu wydatków poniesionych w 2003 r. W kolejnej (84) trzeba podać kwotę wydatków poniesionych w 2004 r. W pozycji 85 trzeba wpisać kwotę przysługującego odliczenia w 2004 r. Następnie wypełniamy pozycję 86, w przypadku gdy nasze odliczenia nie znalazły pokrycia w podatku za lata ubiegłe.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK