| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Uwaga kredyt
Kolejną rzeczą, na którą muszą zwrócić uwagę osoby, które mają zamiar odliczać odsetki od kredytu, jest to, gdzie zaciągają kredyt i co powinna zawierać umowa. Ustawa wyraźnie określa, że uldze podlegają tylko odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych podatnikowi po 1 stycznia 2002 r. Zatem podatnik, który spłaca kredyt zaciągnięty w 2000 r. na zakup mieszkania, nie może, mimo spełnia wszystkich warunków przewidzianych dla ulgi, skorzystać z niej. Ponadto kredytu (pożyczki) musi udzielić profesjonalista. Za takiego ustawa uważa tylko podmiot uprawniony do udzielania kredytów na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek). Innymi słowy będą to kredyty bankowe i kredyty udzielane przez SKOK-i.
Dodatkowo musimy pamiętać o tym, co powinno znaleźć się w umowie. Zgodnie z przepisami z umowy kredytu (pożyczki) jasno musi wynikać, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ustawie. Negocjując warunki jego udzielenia z bankiem czy SKOK, warto mieć to na uwadze i zadbać, aby stosowana klauzula znalazła się na papierze.
SŁOWNICZEK
MIEJSCE ZAMIESZKANIA – zgodnie z art. 25 kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zadbaj o zaświadczenie!
Przed przystąpieniem do rozliczania ulgi odsetkowej warto zadbać o oficjalne zestawienie z banku, potwierdzające wysokość zapłaconych w danym rok odsetek. W tym celu warto wcześniej poprosić bank czy SKOK o wystawienie dokumentu, w którym znajdzie się wyraźnie zestawienie, ile pieniędzy w danym roku podatkowym wydatkowaliśmy na spłatę kapitału, a ile na spłatę odsetek.
Ostatnią rzeczą, jaka pośrednio wiąże się z formalnościami kredytowymi, jest konieczność spłaty odsetek. Odliczeniu podlegają bowiem tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone. Ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający pożyczki czy kredytu. Jest to istotne, zwłaszcza w tych przypadkach, gdy czasowo musieliśmy zawiesić ich spłatę. Nawet bowiem jeżeli udało nam się wynegocjować z bankiem takie postanowienie, nie możemy liczyć na to, iż fiskusowi wystarczy wiążąca nas nadal umowa. Konieczne będzie udowodnienie, ile faktycznie zapłaciliśmy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK