| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie jest to sposób dla wszystkich. Po pierwsze, dzieci, z którymi będziemy dzielili ulgę remontową, powinny rzeczywiście z nami mieszkać. Po drugie, jeżeli mają one współuczestniczyć w finansowaniu remontu, muszą posiadać odpowiednie ku temu środki i możliwość swobodnego dysponowania tymi środkami (na pomoc w remoncie nie ma raczej co liczyć ze strony sześcioletniego dziecka). Po trzecie, faktury VAT dokumentujące kwoty podlegające odliczeniu od podatku poszczególnych domowników powinny być wystawione na tych domowników. Każdy odlicza w granicach obowiązujących limitów 19 proc. tych wydatków, które wynikają z wystawionych na niego faktur VAT (koniecznie muszą to być faktury VAT-owskie, żadne inne dokumenty nie wchodzą po prostu w grę).
Po czwarte wreszcie, sztuczka ta ma sens tylko w przypadku naprawdę kosztownych remontów albo wykańczania mieszkania lub domu po wykorzystaniu pełnego limitu dużej ulgi mieszkaniowej.
Ile można odliczyć na remont domu lub mieszkania
Obowiązujący obecnie limit małej ulgi mieszkaniowej stosowany jest w latach 2003-2005. W myśl dawnego przepisu art. 27a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w latach 2003-2005 odliczeniu od podatku dochodowego podlega:
• 19 proc. kwoty wydatków poniesionych na remont i modernizację budynku mieszkalnego, nie więcej jednak niż 3 proc. limitu tzw. dużej ulgi mieszkaniowej (w 2003 r. jest to 189 000 zł, co wynika z obwieszczenia ministra finansów z dnia 13 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości ogólnej kwoty odliczeń z tytułu wydatków na cele mieszkaniowe; MP nr 60, poz. 843). W latach 2003-2005 odliczeniu podlega zatem nie więcej niż 5670 zł (189 000 zł x 3 proc.),
• 19 proc. kwoty wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, nie więcej jednak niż 2,5 proc. kwoty tzw. dużej ulgi mieszkaniowej. W latach 2003-2005 odliczeniu podlega zatem nie więcej niż 4725 zł (189 000 x zł 2,5 proc.).
Gdyby podatnik remontował lub modernizował i dom, i mieszkanie, odliczy nie więcej niż 5670 zł.
Uwaga, odliczysz dopiero jak wydasz 567 zł
Odliczenie od podatku może być dokonane tylko wówczas, gdy w roku podatkowym podatnik posiada dowody poniesienia wydatków w wysokości co najmniej 0,3 proc. kwoty dużej ulgi mieszkaniowej ustalonej w pierwszym roku obowiązywania limitu. Oznacza to, że aby móc dokonać odliczenia, podatnik powinien mieć dowody poniesienia wydatków w wysokości co najmniej 567 zł (189 000 zł x 0,3 proc.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK