| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego, sfinansowanie których uprawnia podatnika do odliczenia związanych z tym kosztów od podatku dochodowego, na warunkach i w granicach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obejmuje m.in. remont lub modernizację przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy. Może to przy tym dotyczyć takich elementów, jak: przyłącza wodociągowe, hydrofornie, przyłącza kanalizacyjne, bezodpływowe zbiorniki ścieków, urządzenia do oczyszczania ścieków, przyłącza sieci cieplnej, węzły cieplne, kotłownie, przyłącza do linii elektrycznej.
Wykaz ten obejmuje także wykonanie nowego przyłącza do sieci gazowej (wykonanie nowych instalacji gazowych) oraz prace związane z remontem i modernizacją fundamentów, i to łącznie z izolacjami. W tej ostatniej grupie rozporządzenie wymienia prace związane zarówno ze wzmocnieniem fundamentów, jak i z ich zabezpieczeniem, a także z wykonaniem izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, cieplnych oraz osuszaniem fundamentów.
Z przepisów rozporządzenia wynika, że odliczeniu podlegają także wydatki związane z remontem lub modernizacją elementów konstrukcyjnych budynku lub ich części (rozporządzenie precyzuje, że chodzi w tym przypadku o prace dotyczące konstrukcji stropów, konstrukcji ścian nośnych i zewnętrznych, konstrukcji i pokrycia dachu, docieplenia stropów i stropodachów, kanałów spalinowych i wentylacyjnych, a także pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku, jak np. słupów, podciągów, schodów, zadaszeń, balkonów, loggii, izolacji przeciwwodnych, dźwiękochłonnych), elewacji budynku (chodzi o nakłady na tynki i okładziny zewnętrzne, malowanie elewacji, docieplenie ścian budynku, obróbki blacharskie i elementy odwodnienia budynku), a także wydatki na wbudowanie nowych, wymianę lub remont okien oraz drzwi zewnętrznych.
Tak samo traktowane są nakłady związane z przebudową układu funkcjonalnego budynku, obejmujące: sanitariaty i kuchnie, dźwigi osobowe, wjazdy, podjazdy, zabezpieczenia i wykonanie innych elementów związanych z udostępnieniem i przystosowaniem obiektu oraz pomieszczeń ogólnodostępnych budynku dla osób niepełnosprawnych.
Rozporządzenie przewiduje ponadto, że można odliczyć w ramach ulgi remontowej w związku z remontem lub modernizacją budynku mieszkalnego koszty wymiany lub wykonania nowych instalacji budynku, obejmujące wydatki na rozprowadzanie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych; instalacji elektrycznych, odgromowych i uziemienia; instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych; instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych; przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK