| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

• wymianę lub remont części wspólnej instalacji gazowej (przyłącza, poziomy i piony),
• przemieszczenie głównego kurka gazowego na zewnątrz budynku,
• zastąpienie miejscowych instalacji ciepłej wody – z zastosowaniem gazowych grzejników ciepłej wody – instalacją centralnej ciepłej wody,
• zainstalowanie urządzeń lub systemów służących poprawie bezpieczeństwa użytkowników gazu,
• wyposażenie instalacji w gazomierze indywidualne,
• wykonanie instalacji gazu płynnego.
Z kolei przy modernizacji instalacji gazowych znajdujących się w lokalu mieszkalnym są to wydatki na:
• remont i wymianę urządzeń gazowych,
• remont i wymianę instalacji gazowej służącej do rozprowadzania gazu do urządzeń,
• zainstalowanie, naprawę i wymianę urządzeń eksplozymetrycznych oraz czujników tlenku węgla,
• zainstalowanie gazomierza.
Co uważa się za wpłaty na fundusz remontowy
Podatek dochodowy zmniejsza się w zeznaniu rocznym na zasadach identycznych jak dla ulgi remontowej (w ramach tej ulgi) także wtedy, gdy w roku podatkowym podatnik dokonał wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej. Także i w tym przypadku obowiązują określone dla ulgi remontowej limity odliczenia. Dla lat 2003–2005 limit ten wynosi 5670 zł.
Zauważmy też, że ustawa zastrzega, iż chodzi tu o fundusze remontowe utworzone zgodnie z odrębnymi przepisami.
Tą odrębną ustawą w przypadku funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej jest ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 z późn. zm.). W konsekwencji na zasadach identycznych, jak wydatki z tytułu remontu lub modernizacji budynku lub lokalu mieszkalnego, a także w ramach tego samego limitu, odliczeniu od podatku dochodowego podlegają kwoty wpłacane przez osoby fizyczne będące właścicielami samodzielnych lokali mieszkalnych na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, utworzonej na podstawie przepisów tej ustawy.
Zgodnie z art. 14 ustawy o własności lokali, na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się między innymi wydatki na remonty. Ustawa o własności lokali nie nakłada jednak na wspólnotę obowiązku wyodrębnienia funduszu remontowego. Jeżeli jednak wspólnota nie dokona wyodrębnienia takiego funduszu, tworzące wspólnotę osoby nie będą mogły odliczyć poniesionych na ten cel wydatków.
Natomiast w przypadku funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej odrębne przepisy, o których wspomina ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawiera ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119 poz. 1116 z późn. zm.). Przepis art. 6 ust. 3 tej ustawy przewiduje, że spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Z kolei w art. 4 przewidziano, że na członkach spółdzielni ciąży obowiązek uczestniczenia w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, a także eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK