| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej uprawnień dla celników

Mniej uprawnień dla celników

Projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego odbiera Służbie Celnej prawo użycia środków przymusu bezpośredniego. Poza utratą uprawnień, celników martwi też widmo połączenia z administracją skarbową.

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Celnej z zaniepokojeniem odbierają nieoficjalne informacje o trwających w Ministerstwie Finansów pracach nad projektem ustawy o połączeniu administracji skarbowej ze Służbą Celną czy odebraniu celnikom zadań z zakresu akcyzy i szczególnego nadzoru podatkowego.

Według przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej (FZZSC) planowane zmiany są kontrowersyjne i nie mają na celu, zapowiadanej przez premiera Marcinkiewicza, poprawy funkcjonowania aparatu skarbowego.

– Planowanie likwidacji pod hasłem oszczędności, odpolitycznienia i profesjonalizacji – jednej z najskuteczniejszych służb, jaką jest Służba Celna, spowoduje kompletny chaos organizacyjno-prawny i zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego, finansowego i gospodarczego Polski oraz wpływów do budżetu Państwa i Wspólnoty Europejskiej – wyjaśniła Iwona Fołta, przewodnicząca FZZSC.

W opinii federacji, aby zwiększyć wpływy do budżetu oraz wzmocnić ochronę obywateli i terytorium kraju oraz Wspólnoty Europejskiej, państwo polskie powinno zadbać o prawidłowy rozwój Służby Celnej RP w oparciu o realne środki finansowe, prawidłowy dobór kadr (konkursy na stanowiska kierownicze i kadencyjność) i odpowiednie szkolenie oraz wyposażenie w środki i sprzęt umożliwiający skuteczną i efektywną walkę z patologiami.
Według Iwony Fołty połączenie struktur skarbowych i celnych wydaje się ryzykownym eksperymentem, zagrażającym dochodom państwa.

Służba Celna w obecnym kształcie organizacyjnym i prawnym – przy niskim poziomie wydatków na jej utrzymanie – generuje 46 proc. dochodów budżetu. Jej osłabienie i marginalizacja spowoduje przeniesienie znacznej ilości odpraw do innych państw UE, a w konsekwencji utratę 25 proc. odpisu z wpływów cła oraz zmniejszenie miejsc pracy, zarówno w Służbie Celnej, jak i w agencjach celnych oraz w biznesie.

Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK