| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mieli prawo do ulgi

Mieli prawo do ulgi

Wobec braku jasnej definicji budynku mieszkalnego, organ podatkowy powinien skorzystać z definicji słownikowych i z języka potocznego. Dopiero na tej podstawie powinien stosować przepisy podatkowe - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Małżonkowie kupili zaadaptowany do celów mieszkalnych budynek dawnej remizy strażackiej w drugiej miejscowości. Uznali, że skoro wójt miejscowości, w której kupili budynek, zameldował ich w nim, to należy im się – zgodnie z ustawą o PIT – ulga na zakupione materiały i ocieplenie budynku. Zdaniem organów podatkowych – urzędu skarbowego i izby skarbowej – to, że w budynku byłej remizy mieszkali wcześniej ludzie, nie świadczy o tym, że jest to budynek mieszkalny i odmówiły ulgi. Uzasadniły to tym, że budynek kupiony przez małżonków będzie budynkiem o charakterze mieszkalnym dopiero po remoncie.

WSA w Poznaniu zgodził się z małżonkami, że o statusie budynku zadecydował wójt, meldując ich w nim jak w miejscu stałego zamieszkania. Zdaniem sądu, ulga remontowa jest związana z tym, że podatnik kupił budynek, w którym chce mieszkać za pieniądze ze sprzedaży innego budynku, w którym mieszkał do tej pory. Sąd podkreślił, że w ustawodawstwie, którego dotyczy spór, brak jasnej definicji budynku mieszkalnego i dlatego organ skarbowy powinien skorzystać przy naliczaniu podatków z definicji słownikowych i języka potocznego. WSA uznał, że urząd skarbowy i izba skarbowa popełniły błąd, odmawiając małżonkom ulgi na remont budynku mieszkalnego.

Tomasz Lisiecki

Sygn. akt I SA/Po 2217/2218/03


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK