| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ważne, gdzie mieszkasz

Ważne, gdzie mieszkasz

Najważniejszym czynnikiem przy rozliczaniu dochodów zagranicznych jest miejsce zamieszkania. Jeśli podatnik ma je w Polsce, musi liczyć się z tym, że po powrocie do kraju z zarobionych za granicą pieniędzy będzie musiał rozliczyć się z fiskusem.

Jeśli w 2005 roku podatnik zarabiał za granicą, a jego miejscem zamieszkania jest Polska, będzie musiał wykazać uzyskane tam dochody w rocznym PIT.

– Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na położenie źródła przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy – argumentowała Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Podstawą zatem jest określenie miejsca zamieszkania. A to wbrew pozorom nie jest takie proste. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia przed urzędem skarbowym, gdzie jest jego miejsce zamieszkania. Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji miejsca zamieszkania. Dlatego w tym przypadku należy brać pod uwagę definicję zawartą w kodeksie cywilnym. Jak wyjaśnił Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie, w celu uznania danej miejscowości (w kraju czy za granicą) za miejsce zamieszkania osoby fizycznej, muszą być spełnione jednocześnie dwie przesłanki: faktyczne przebywanie oraz zamiar stałego pobytu.

– Warunek przebywania w danej miejscowości można udowodnić faktycznym przebywaniem. Jednak nawet długotrwała przerwa w faktycznym przebywaniu w miejscu zamieszkania nie skutkuje utratą miejsca zamieszkania, o ile osoba ta nie zrezygnuje z zamiaru stałego tam pobytu. Można więc wyjechać (czasowo) nawet na dłuższy okres za granicę i zachować miejsce zamieszkania w Polsce – stwierdził nasz rozmówca. Jednocześnie dodał, że decydujące znaczenie ma w tym przypadku zachowanie danej osoby, polegające na koncentracji swojej aktywności życiowej, jak np.: miejsce pracy, dom, zamieszkanie wspólnie z małżonkiem – rodziną.

Ewa Matyszewska


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK