| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ważne, gdzie mieszkasz

Ważne, gdzie mieszkasz

Najważniejszym czynnikiem przy rozliczaniu dochodów zagranicznych jest miejsce zamieszkania. Jeśli podatnik ma je w Polsce, musi liczyć się z tym, że po powrocie do kraju z zarobionych za granicą pieniędzy będzie musiał rozliczyć się z fiskusem.

Jeśli w 2005 roku podatnik zarabiał za granicą, a jego miejscem zamieszkania jest Polska, będzie musiał wykazać uzyskane tam dochody w rocznym PIT.

– Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na położenie źródła przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy – argumentowała Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi.

Podstawą zatem jest określenie miejsca zamieszkania. A to wbrew pozorom nie jest takie proste. To na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia przed urzędem skarbowym, gdzie jest jego miejsce zamieszkania. Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji miejsca zamieszkania. Dlatego w tym przypadku należy brać pod uwagę definicję zawartą w kodeksie cywilnym. Jak wyjaśnił Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie, w celu uznania danej miejscowości (w kraju czy za granicą) za miejsce zamieszkania osoby fizycznej, muszą być spełnione jednocześnie dwie przesłanki: faktyczne przebywanie oraz zamiar stałego pobytu.

– Warunek przebywania w danej miejscowości można udowodnić faktycznym przebywaniem. Jednak nawet długotrwała przerwa w faktycznym przebywaniu w miejscu zamieszkania nie skutkuje utratą miejsca zamieszkania, o ile osoba ta nie zrezygnuje z zamiaru stałego tam pobytu. Można więc wyjechać (czasowo) nawet na dłuższy okres za granicę i zachować miejsce zamieszkania w Polsce – stwierdził nasz rozmówca. Jednocześnie dodał, że decydujące znaczenie ma w tym przypadku zachowanie danej osoby, polegające na koncentracji swojej aktywności życiowej, jak np.: miejsce pracy, dom, zamieszkanie wspólnie z małżonkiem – rodziną.

Ewa Matyszewska


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK