| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister nie ustali stawek

Minister nie ustali stawek

Sejm przesłał poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym do Komitetu Integracji Europejskiej. Projekt odbiera ministrowi finansów prawo do ustalania stawek akcyzy na paliwa. Jeśli zostanie przyjęty, minister nie będzie mógł podnosić akcyzy z powodu np. wzrostu cen ropy naftowej.

Nowelizacja uniemożliwia ministrowi finansów podwyższenie akcyzy na benzynę ponad obowiązujący poziom. Projekt ustawy przesłany do Komitetu Integracji Europejskiej ustala stawkę akcyzy na 1315 złotych za 1000 litrów benzyny bezołowiowej. Nowelizacji ustawy domagało się SLD po zapowiedzi podwyżki akcyzy na benzynę o 25 gr na litrze przez ówczesną minister finansów Teresę Lubińską. Posłowie SLD argumentowali, że ustalanie akcyzy przez ministra jest niezgodne z art. 217 konstytucji, według którego wszelkie daniny publiczne powinny być ustalane przez parlament.

Prawa ministra do podwyższania akcyzy na paliwa bronił jedynie PiS. Wniósł o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Leonard Krasuski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki, przyznał w rozmowie z GP, że członkowie PiS odrzucili poprawki zaproponowane podczas posiedzenia komisji, ponieważ chcieli wprowadzić zmiany jeszcze przed drugim czytaniem projektu. Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Wojciech Jasiński przyznał z kolei, że PiS nie jest przeciwne zaproponowanym zmianom. Natomiast Leonard Krasuski przyznał, że Prawo i Sprawiedliwość szuka w ten sposób pieniędzy na łatanie dziur w budżecie.

Jeśli akcyza na benzynę będzie ustalona w ustawie, będzie to miało wpływ na budżet.

– Taki przepis wiąże ministrowi ręce – powiedział Gazecie Prawnej Tomasz Kassel, ekspert PricewaterhouseCoopers. Jeśli minister nie będzie mógł podwyższyć akcyzy, to rozwiązanie to na sztywno określa maksymalne dochody Skarbu Państwa. Jeżeli w budżecie były założone wyższe dochody z akcyzy, to będzie rozdźwięk. Ponadto w sytuacjach nieprzewidywalnych, takich jak ciężka zima czy zawirowania na rynku paliw, minister nie będzie mógł bezpośrednio reagować – dodał Tomasz Kassel.

Marcin Musiał, Łukasz Zalewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK