| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Jutro jest ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem podatników, którzy opodatkowani byli w 2005 roku ryczałtem ewidencjonowanym. Aby nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym, należy terminowo złożyć zeznanie roczne PIT-28.

W załączniku tym podaje się dane spółki i wspólnika oraz przychody opodatkowane według poszczególnych stawek z wyszczególnieniem przychodów przypadających na podatnika.

Odliczenia od przychodu

Mimo że podatek płacony jest od przychodów (czyli kwot, od których nie odliczono kosztów uzyskania), w niektórych sytuacjach możliwe jest odliczenie pewnych wydatków od przychodu lub od obliczonego ryczałtu. Podatnik uzyskujący przychody z działalności gospodarczej, jak i z najmu (dzierżawy) poza działalnością gospodarczą, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę.
Trzeba pamiętać, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Odliczeniu podlegają też wydatki, które mogą od dochodu odliczyć podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych. Dotyczy to składek ZUS, darowizn, ulgi na internet, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi odsetkowej. Warunkiem tego odliczenia jest, aby wydatki nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.
Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń od przychodów, to dokonuje ich od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

WARTO WIEDZIEĆ
Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Gdy nie jest to określone, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Zasada ta ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu poza działalnością gospodarczą – chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Druki składane przez ryczałtowca
• PIT-28 – zeznanie roczne.
• PIT-28/A – załącznik do zeznania rocznego o przychodzie z własnej działalności.
• PIT-28/B – załącznik do zeznania o przychodzie uzyskanym ze spółki.

Bogdan Świąder


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK