| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Jutro jest ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem podatników, którzy opodatkowani byli w 2005 roku ryczałtem ewidencjonowanym. Aby nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym, należy terminowo złożyć zeznanie roczne PIT-28.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług i czynności określonych przez przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z opodatkowania w tej formie mogą również korzystać osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, które nie są rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zeznanie roczne PIT-28 z tych tytułów muszą złożyć np. osoby pracujące na etacie i jednocześnie wynajmujące mieszkania. Takie osoby będą musiały się rozliczyć do końca kwietnia 2006 roku (w tym roku do 2 maja), także z dochodów uzyskanych na etacie, wypełniając zeznanie PIT-37.

Złożenie zeznania

Obowiązek złożenia zeznania określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu (PIT-28), wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku. Oprócz tego w przypadkach otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, zwrotu uprzednio odliczonych darowizn i zwrotu wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć do przychodu lub należnego ryczałtu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.

Trzeba dołączyć załączniki

Złożenie zeznania PIT-28 to jednak nie wszystko. Do zeznania powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Formularz PIT-28/A stanowi informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Składają go zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby uzyskujące przychody z najmu i dzierżawy poza działalnością gospodarczą. Osoby uzyskujące przychody z najmu poza działalnością gospodarczą nie podają, wypełniając załącznik PIT-28/A, numeru REGON oraz miejsca prowadzenia działalności.
Drugim załącznikiem jest PIT-28/B, czyli informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Trzeba pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę osób fizycznych, np. spółkę cywilną, podatnikiem w podatku dochodowym (ryczałcie) nie jest spółka, ale poszczególni jej wspólnicy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK