| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stypendia naukowe bez podatku

Stypendia naukowe bez podatku

Sejm znowelizował ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i przywrócił zwolnienie z PIT dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce. Posłowie uchwalili zmiany w zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym i ustawie o PIT.

Zmiana polega na przywróceniu pominiętego w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym spójnika „i” między wyrazami „inne stypendia naukowe” oraz „za wyniki w nauce”. Intencją ustawodawcy było wyłącznie wprowadzenie zmiany w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikającej ze zmiany nazwy ustawy regulującej system szkolnictwa wyższego.

Pominięcie tego spójnika spowodowało jednak poważne skutki w systemie podatkowym. Zmniejszyło grupę stypendiów uprawnionych do zwolnienia z podatku. Chodziło o to, że ze zwolnienia podatkowego mogły korzystać dwa rodzaje stypendiów: naukowe i za wyniki w nauce, po zmianach tylko jedno stypendium „naukowe za wyniki w nauce” – nieistniejące w systemie stypendialnym.

W związku z wejściem w życie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym od 1 września 2005 r. ta oczywista pomyłka oznaczała wprowadzenie zmian w systemie podatkowym w trakcie roku podatkowego i pogorszenie sytuacji podatników, co mogło rodzić wątpliwości dotyczące konstytucyjności przepisu.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja przywraca więc zwolnienie z opodatkowania PIT „innych stypendiów naukowych i za wyniki w nauce”. W rezultacie nowelizacja nadaje ustawie o PIT właściwe brzmienie.

Według zmienionego art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, wolne od podatku są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Zgodnie z wolą rządu, który jest autorem zmian, nowelizacja ma mieć zastosowanie do dochodów otrzymywanych od 1 września 2005 roku.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Marcin Musiał, Krzysztof Tomaszewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK