| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stypendia naukowe bez podatku

Stypendia naukowe bez podatku

Sejm znowelizował ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i przywrócił zwolnienie z PIT dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce. Posłowie uchwalili zmiany w zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym i ustawie o PIT.

Zmiana polega na przywróceniu pominiętego w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym spójnika „i” między wyrazami „inne stypendia naukowe” oraz „za wyniki w nauce”. Intencją ustawodawcy było wyłącznie wprowadzenie zmiany w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikającej ze zmiany nazwy ustawy regulującej system szkolnictwa wyższego.

Pominięcie tego spójnika spowodowało jednak poważne skutki w systemie podatkowym. Zmniejszyło grupę stypendiów uprawnionych do zwolnienia z podatku. Chodziło o to, że ze zwolnienia podatkowego mogły korzystać dwa rodzaje stypendiów: naukowe i za wyniki w nauce, po zmianach tylko jedno stypendium „naukowe za wyniki w nauce” – nieistniejące w systemie stypendialnym.

W związku z wejściem w życie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym od 1 września 2005 r. ta oczywista pomyłka oznaczała wprowadzenie zmian w systemie podatkowym w trakcie roku podatkowego i pogorszenie sytuacji podatników, co mogło rodzić wątpliwości dotyczące konstytucyjności przepisu.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja przywraca więc zwolnienie z opodatkowania PIT „innych stypendiów naukowych i za wyniki w nauce”. W rezultacie nowelizacja nadaje ustawie o PIT właściwe brzmienie.

Według zmienionego art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, wolne od podatku są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Zgodnie z wolą rządu, który jest autorem zmian, nowelizacja ma mieć zastosowanie do dochodów otrzymywanych od 1 września 2005 roku.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Marcin Musiał, Krzysztof Tomaszewski


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK