| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stypendia naukowe bez podatku

Stypendia naukowe bez podatku

Sejm znowelizował ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i przywrócił zwolnienie z PIT dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce. Posłowie uchwalili zmiany w zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym i ustawie o PIT.

Zmiana polega na przywróceniu pominiętego w trakcie prac parlamentarnych nad ustawą – Prawo o szkolnictwie wyższym spójnika „i” między wyrazami „inne stypendia naukowe” oraz „za wyniki w nauce”. Intencją ustawodawcy było wyłącznie wprowadzenie zmiany w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikającej ze zmiany nazwy ustawy regulującej system szkolnictwa wyższego.

Pominięcie tego spójnika spowodowało jednak poważne skutki w systemie podatkowym. Zmniejszyło grupę stypendiów uprawnionych do zwolnienia z podatku. Chodziło o to, że ze zwolnienia podatkowego mogły korzystać dwa rodzaje stypendiów: naukowe i za wyniki w nauce, po zmianach tylko jedno stypendium „naukowe za wyniki w nauce” – nieistniejące w systemie stypendialnym.

W związku z wejściem w życie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym od 1 września 2005 r. ta oczywista pomyłka oznaczała wprowadzenie zmian w systemie podatkowym w trakcie roku podatkowego i pogorszenie sytuacji podatników, co mogło rodzić wątpliwości dotyczące konstytucyjności przepisu.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja przywraca więc zwolnienie z opodatkowania PIT „innych stypendiów naukowych i za wyniki w nauce”. W rezultacie nowelizacja nadaje ustawie o PIT właściwe brzmienie.

Według zmienionego art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, wolne od podatku są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Zgodnie z wolą rządu, który jest autorem zmian, nowelizacja ma mieć zastosowanie do dochodów otrzymywanych od 1 września 2005 roku.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Marcin Musiał, Krzysztof Tomaszewski


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »